Końskie: potwierdzono autentyczność relikwii Krzyża Świętego

Trzy lata temu relikwie Krzyża Świętego zostały przypadkiem odnalezione w srebrnym krucyfiksie. Obecnie potwierdzono ich autentyczność

Relikwie Krzyża Świętego uroczyście wprowadzono wieczorem, 12 kwietnia do kolegiaty św. Mikołaja w Końskich. Trzy lata temu zostały one przypadkiem odnalezione w srebrnym krzyżu. W marcu została potwierdzona ich autentyczność. Mszy świętej przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

- Krzyż w ciągu wieków był źródłem mocy dla męczenników, natchnieniem dla wyznawców, oparciem dla chrześcijanina - mówił ordynariusz radomski. Dalej za Norwidem mówił, że krzyż staje się bramą wówczas, gdy Ewangelię traktujemy jako światło dla własnego życia, gdy słowa Chrystusa są drogowskazem. – Krzyż staje się bramą wtedy, gdy rodzice zatroszczą się poważnie o religijne wychowanie dzieci, młodzieży – dodał biskup.

Relikwie Krzyża Świętego przez przypadek znalezione zostały trzy lata temu w koneckiej kolegiacie. Znajdowały się w srebrnym krzyżu, który był dawany do ucałowania uczestnikom drogi krzyżowej. Dwaj wikariusze rozkręcili go i znaleźli, jak się okazało, cenny dokument z czasów pontyfikatu papieża Klemensa XIV.

Relikwie Krzyża Świętego to małe kawałeczki drzewa zatopione w górskim krysztale, umieszczone są one w centrum srebrnego krzyża.

rm / Końskie

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama