reklama

Kraków: rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Fundacji im. Heleny Kmieć

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku zdobyli główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Fundację im. Heleny Kmieć.

Laureaci zostali ogłoszeni podczas gali, która odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Główną nagrodą w konkursie, który przebiegał pod hasłem: „Starość radość”, jest wyjazd na wolontariat misyjny na Węgry, gdzie swoją przygodę z misjami rozpoczynała przed laty Helena Kmieć.

Do ścisłego finału dostało się 9 grup z różnych stron Polski. Młodzi wolontariusze ze szkół m.in. w Warszawie, Lusinie, Barcianach, Dębicy, Iławie i Koszęcinie, odwiedzali domy seniorów, przygotowując dla nich i z nimi ozdoby świąteczne, ciasta, kartki z życzeniami. Przedstawiali mini spektakle, śpiewali piosenki, pomagali ludziom starszym. - Najważniejszą nagrodą jest ich uśmiech – przekonywali zgodnie w trakcie konkursowej gali.

O patronce fundacji, która inspiruje do tego, by podawać dobro dalej, opowiadał młodym wujek Helenki Kmieć, bp Jan Zając. Pokazywał im jej krzyżyk misyjny, z którym się nie rozstaje. – Miłość, którą Helenka niosła światu, była potężniejsza niż śmierć – podkreślał. Uwrażliwiał młodych na testament, jaki pozostawiła.- To powołanie do tego, by być świadkiem Jezusa i przekazywać dobro – zaznaczył.

Jak dodał, uczestnicy konkursu są „pionierami pójścia w ślady Helenki”. Namawiał, by zaprzyjaźniali się z Helenką i uczyli od niej gotowości dawania miłości „słowem, postawą, wiarą’. – Ja na tej znajomości się nie zawiodłem” – wyznał ze wzruszeniem.

W konkursie Fundacji im. Heleny Kmieć wzięły udział grupy dzieci w wieku szkolnym, ze szkolnych kół wolontariatu oraz dzieci skupiające się w ramach pozaszkolnych organizacji, jak świetlice, grupy oazowe, grupy animacyjne. - Chcemy im uświadomić, że pomaganie jest czymś zupełnie naturalnym, a wokół nas mamy wiele osób, które tej pomocy potrzebują, tylko trzeba poświęcić im trochę swojego czasu - podkreśla Marta Trawińska, odpowiedzialna za działania fundacji.

Pod adresem www.helenakmiec.pl można znaleźć informacje o konkursie, programie stypendialnym oraz o tym, jak włączyć się w dzieło upamiętnienia tragicznie zmarłej wolontariuszki. Znajduje się tam również mapa modlitwy, z której można się dowiedzieć, gdzie odbywają się nabożeństwa w intencji Helenki.

md / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama