reklama

Kraków: trwa adwentowe „Ciacho za ciacho”

Od rana krakowskie krużganki dominikańskie wypełniły się zapachem ciast oraz szelestem przeglądanych książek.

Wszystko w ramach kolejnej edycji charytatywnej akcji „Ciacho za ciacho”, organizowanej przez grupę charytatywną „Szpunt”, działającą przy Duszpasterstwie Akademickim „Beczka” w Krakowie.

Wydarzeniu przewodzi hasło „Pomóż zapomnieć”, a akcja ma na celu pozyskanie środków na wyjazd terapeutyczny dla kobiet w kryzysie. - Chcieliśmy wspomóc takie właśnie działania Stowarzyszenia „PO-MOC” s. Anny Bałchan w Katowicach. By kobiety, które doświadczyły przemocy, handlu ludźmi czy też prostytucji mogły poczuć się w miarę normalnie - wyjaśnił Jarek Banaś, główny koordynator.

- Nasze podopieczne często nie mogą same zorganizować sobie takiego wyjazdu. Pragniemy przygotować dla nich przestrzeń, w której będą mogły odpocząć od trudnej codzienności, poznać swoje talenty, a ich dzieci spędzić radośnie i atrakcyjnie czas - dopowiedziała s. Anna Bałchan.

Od samego rana więc krużganki dominikańskiego klasztoru w Krakowie tradycyjnie witają wszystkich zapachem ciast oraz stosem książek, płyt czy ozdób świątecznych. Na przybywających czeka również kawiarenka z ciepłymi napojami oraz goframi i tostami.

Oprócz tego przygotowano również spektakle beczkowej grupy „Karton”, warsztaty baristyczne oraz panel dyskusyjny z udziałem s. Anny Bałchan. O godzinie 16:30 wystąpi Magda Anioł. Poza tym chętni mogą wziąć udział w licytacji m.in. obrazów oraz wejściówek do ciekawych miejsc kulturalnych.

W ramach ostatniej, adwentowej odsłony akcji „Ciacho za ciacho” udało się zebrać ponad 114 tys. zł, które przekazano na zakup mleka terapeutycznego dla niedożywionych dzieci z Kongo.

- Na pewno taka otoczka całej zbiórki zachęca do hojność. Znany cel, nie tylko wrzucamy ofiarę, ale też otrzymujmy coś w zamian. I to głównie nie w wymiarze fizycznym, choć ciasta są pyszne, a książki ciekawe, ale właśnie w takim wspólnotowym, kiedy gromadzimy się tu razem i miło spędzamy niedzielny czas - oceniła Karina, która z zainteresowaniem przeglądała książki kiermaszu.

Kiermasz charytatywnej grupy "Beczki" organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku - przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki dotychczasowym akcjom udało się na przykład zbudować studnię w Sudanie czy zakupić rentgen dla szpitala w Ugandzie. Inicjatywa „Ciacho za ciacho” ma zostać rozpowszechniona w innych dominikańskich ośrodkach akademickich w Polsce.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama