Kraków: Weekend Cudów Szlachetnej Paczki

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów, jedno z największych świąt dobroczynności w Polsce, organizowane przez Stowarzyszenie Wiosna.

To właśnie wtedy przygotowywane od tygodni Szlachetne Paczki trafią do wszystkich potrzebujących włączonych do 19. edycji programu.

Choć do wydarzenia pozostało niewiele czasu, wciąż można zaangażować się i przygotować świąteczne paczki. W bazie organizatorów nadal jest ponad 500 rodzin potrzebujących, które czekają jeszcze na swojego darczyńcę.

Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce i jedyny na świecie system pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Tylko w zeszłym roku w działania Szlachetnej Paczki włączyło się ponad 635 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 milionów złotych.

W najbliższy weekend darczyńcy, którzy zdecydowali się przygotować dedykowaną pomoc wybranej rodzinie, dostarczą gotowe paczki do wyznaczonych magazynów. Tysiące placówek w całym kraju z godziny na godzinę wypełnią się świątecznymi pakunkami, które następnie przez ręce wolontariuszy trafią do tysięcy potrzebujących. - To niezwykły moment, ponieważ Szlachetne Paczki mają moc zmieniania życia. Rodziny włączone do programu otrzymują bowiem nie tylko wsparcie materialne, ale przede wszystkim impuls do zmiany – przekonują organizatorzy.

W porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 400 tys. wzrosła liczba osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie. Jest ich dziś ponad 2 mln. Ludzie ci balansują na granicy biologicznego przetrwania i mają problem z zaspokojeniem nawet najbardziej podstawowych potrzeb – czytamy w najnowszym Raporcie o Biedzie, co roku przygotowywanym przez Szlachetną Paczkę.

Zatrważające dane dotyczą także sytuacji najmłodszych. W skrajnej biedzie dorasta w Polsce blisko pół miliona dzieci, które dodatkowo narażone są na tzw. biedę dziedziczoną. Co szósty nastolatek się samookalecza (wśród dziewczyn aż 23%), a 7% deklaruje próby samobójcze.

W tym roku Szlachetne Paczki przygotowali m.in. piłkarze reprezentacji Polski, aktorzy „M jak Miłość”, himalaiści i ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR oraz członkowie rządu.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama