Licheń: Modlitwa za zmarłych z licheńskiego Hospicjum

O dar miłosierdzia i nieba dla zmarłych pacjentów Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym modlono się w sobotę, 14 grudnia.

W kościele św. Doroty zgromadzili się bliscy osób, które odeszły w dobiegającym końca roku.

Pełne wzruszeń i refleksji wydarzenie rozpoczęło nabożeństwo wypominkowe. W licheńskiej świątyni parafialnej wspomniano z imienia i nazwiska każdą ze 123 osób, które od 1 stycznia do 15 grudnia zakończyły swoją ziemską wędrówkę, przebywając w Hospicjum w Licheniu Starym. Tuż po południu pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Jagody MIC została odprawiona msza święta w ich intencji z udziałem osób z całej Polski.

Koncelebrujący Eucharystię ks. Jarosław Hybza MIC wygłosił homilię, w której zachęcił zebranych, by podziękować za dar życia najbliższych, którzy byli dla nas ważni i którym wiele zawdzięczamy. „Choć zostało wiele bólu w sercu i smutku, to chcemy patrzeć oczyma wiary na czyściec, który jest drogą przejścia do Nieba” – mówił marianin, prosząc uczestników, by wspierali modlitwą bliskich, którzy mogą przebywać w czyśćcu: „ponieważ oni mogą się wstawiać za nami, ale nie mogą się modlić za siebie”. Kapłan zaznaczył, że Kościół ma trzy wymiary: pielgrzymujący – wierni  na ziemi, oczyszczający – dusze zmarłych przebywające w czyśćcu oraz triumfujący – święci cieszący się chwałą nieba. Kapłan podkreślał, jak ważna jest możliwość niesienia wzajemnej pomocy. Nie tylko święci wstawiają się za nami, ale także my możemy pomagać zmarłym poprzez ofiarowanie modlitwy, odpustu bądź mszy (m.in. gregoriańskich) w ich intencji, jak również dobrych uczynków czy przeżywanego cierpienia. Zakonnik przedstawił zebranym różne oblicza śmierci i czyśćca, podkreślając obecność kochającego Boga, który prowadzi nas poprzez swoje miłosierdzie ku niebu.
Na zakończenie liturgii staropolskim zwyczajem obecni połamali się opłatkiem, składając sobie serdeczne życzenia, dziękując za wsparcie i podnosząc się wzajemnie na duchu.

W Eucharystii uczestniczyła także jedna z podopiecznych placówki – pani  Teresa, która własnoręcznie przygotowała część z ozdób na kiermasz. Mimo słabego zdrowia po liturgii towarzyszyła wolontariuszom prowadzącym kiermasz w zakrystii parafialnego kościoła. Jak poinformowała pani Urszula Kulig, koordynatorka hospicyjnego wolontariatu, ozdoby przygotowały dwie z pacjentek – panie Teresa i Maria, wolontariusze, uczniowie okolicznych szkół i inni przyjaciele Hospicjum. Wśród przedmiotów znalazły się choinki wykonane z przeróżnych materiałów, stroiki, bombki, zawieszki choinkowe, anioły, bałwanki i inne dekoracje świąteczne. Ozdoby bożonarodzeniowe można będzie nabyć także w niedzielę, 15 grudnia w bazylice. Wolontariusze będą czekać w przedsionku głównego wejścia do świątyni po każdej mszy (7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00) aż do wyczerpania przedmiotów. Cały dochód z kiermaszu wesprze Hospicjum im. św. o. Stanisława Papczyńskiego.  Placówka działa na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej od 10 lat w ramach Fundacji SPEM DONARE. Aktualnie w budynku hospicyjnym znajdują się 22 łóżka dla chorych objętych opieką paliatywną. Opieka dla pacjentów jest całkowicie bezpłatna.

Więcej informacji o działalności Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym można uzyskać na stronie fundacja.lichen.pl.

Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama