Łotwa: męskie rekolekcje

“Weź krzyż swój i naśladuj mnie” – pod takim hasłem w łotewskim sanktuarium maryjnym w Agłonie odbyły się w ubiegły weekend (22-24 lutego) rekolekcje dla mężczyzn. Zorganizowała je katolicka sieć formacyjna Mężczyźni św. Józefa.

Rekolekcje miały charakter charyzmatyczny i prowadziła je ekipa ewangelizacyjna Odnowy w Duchu Świętym z Indii, kierowana przez inż. Romeo Fernando. W spotkaniu wzięło udział 145 osób z całej Łotwy. Celem rekolekcji było odkrycie przez uczestników swojej godności i odpowiedzialności wynikającej z bycia dzieckiem Bożym i mężczyzną. Dla wielu rekolektantów oznaczało to spotkanie z własną tłumioną czy zranioną emocjonalnością, która często nie może znaleźć sobie miejsca w życiu wiary. To rzutuje następnie na problemy rodzinne i osobiste. Rekolekcjom towarzyszyła zatem również modlitwa o wewnętrzne uzdrowienie.

Warto zauważyć, że Łotwa przeżywa poważny kryzys instytucji małżeństwa i rodziny. Dotyczy to także katolików, a jednym z objawów jest problem społecznej tożsamości mężczyzn i ich obecności np. w kościele. Stąd coraz więcej wysiłków duszpasterskich podejmuje się właśnie na tym polu. Oprócz Mężczyzn św. Józefa warto wspomnieć także inicjatywy rekolekcyjne i formacyjne np. Spotkań Małżeńskich czy Ekip Notre Dame.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama