Min. Woś: Polska została doceniona za pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie

„To dla nas wyróżnienie i jednocześnie docenienie zaangażowania naszego kraju w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku”.

- tak mówił w rozmowie z KAI minister ds. pomocy humanitarnej, który wystąpił podczas międzynarodowej konferencji o wolności religijnej, organizowanej w Waszyngtonie przez Departament Stanu USA.

Podczas Światowej Konferencji Promocji Wolności Religii (Ministerial to Advance Religious Freedom – MARF) zorganizowanej w Waszyngtonie przez Departament Stanu USA Polska reprezentowana jest przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza oraz ministra ds. pomocy humanitarnej Michała Wosia, który miał wystąpienie wczoraj, podczas pierwszego dnia trwającej do czwartku konferencji.

Minister Woś wyjaśnia w rozmowie z KAI, że pierwszego dnia konferencji głównym tematem było wsparcie dla ofiar prześladowań. Zaznacza, że Polska – spośród 115 innych oficjalnych delegacji – została poproszona o przestawienie swoich działań. „To dla nas wyróżnienie i jednocześnie docenienie zaangażowania naszego kraju w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku” – mówi Woś.

- Przedstawiłem politykę prowadzoną przez rząd Zjednoczonej Prawicy, opartą na filozofii pomocy na miejscu, tam gdzie osoby potrzebujące wsparcia są już bezpieczne, a jednoczenie przebywają możliwie blisko swojego miejsca zamieszkania. Bo to najbardziej skuteczna i efektywna metoda pomocy, oparta na poszanowaniu kultury i tożsamości. To też spełnienie postulatu lokalnych elit, jak chociażby arcybiskup Aleppo, podkreślających, że kiedyś sytuacja wróci do normalności i są potrzebni ludzie, którzy będą w stanie odbudowywać kraj – powiedział minister.

Wskazuje, że z perspektywy Polski ten model działania jest istotny także jako przeciwdziałanie kryzysom migracyjnym.

- Wśród przedstawionych projektów szczególne zainteresowanie wzbudziło wsparcie dla Jazydek, które uciekły z niewoli ISIS. Spotkały je straszne okrucieństwa. Dzięki zaangażowaniu polskiego rządu i współpracujących z rządem NGO’s, otrzymały one długofalowe wsparcie i zyskały niezależność, też finansową, otrzymując m.in. zagrody dla zwierząt z inwentarzem. Ten z pozoru prosty projekt jest jednym z najlepiej ocenianych projektów pomocy humanitarnej na świecie – mówi minister Woś. 

W spotkaniu bierze udział ponad tysiąc przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, liderów religijnych i działaczy społecznych z całego świata. W drugim dniu spotkania odbędą się trzy sesje, w czasie których przedyskutowane zostaną wnioski z pierwszej debaty oraz poruszone zostaną inne kwestie związane z wolnością religijną. Chodzi tu między innymi o bezpieczeństwo narodowe, rozwój ekonomiczny, ochronę dziedzictwa kulturowego czy kryzysy humanitarne.

Ostatni dzień waszyngtońskiej debaty będzie poświęcony konkretnym działaniom, jakie powinny podjąć rządy poszczególnych państw, aby przeciwdziałać prześladowaniom religijnym i zapewnić wolność w wyznawaniu wiary. W tej części wezmą udział także osoby, które przeżyły prześladowania religijne, dzieląc się z uczestnikami swoim doświadczeniem. 

dg / Waszyngton

« 1 »

reklama

reklama

reklama