Obrady ekumeniczne w Warszawie

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, we wtorek, 7 maja, miało miejsce spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski.

W spotkaniu wziął również udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jak wyjaśnił bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP, Kościół Katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, jednak od lat prowadzi z nią dialog. „Wzajemne relacje są bardzo istotne chociażby w kwestiach związanych z podejmowanymi inicjatywami ekumenicznymi” – powiedział.

Wspólna Grupa Robocza Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego obraduje w Warszawie od 6 maja. Jej moderatorami są metropolita Târgoviște Nifon oraz arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. 7 maja, członkowie Grupy Roboczej spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Episkopatu Polski. Obecny był na nim również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontaktów z Kościołem katolickim. Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej, wyrażając nadzieję, że umożliwi  to zaznajomienie się ze stanem dialogu ekumenicznego w Polsce.

„My w Polsce mamy wspaniałą tradycję tolerancji religijnej. Dzisiaj ta współpraca jest potrzebna, zarówno jeśli chodzi  o pielęgnowanie tradycji, wartości chrześcijańskich, jak i w celu integrowania społeczeństwa” – powiedział bp Nitkiewicz, nawiązując do spotkania. „Społeczeństwo, które jest czasami podzielone, potrzebuje kogoś, kto będzie pomagać wybudować mosty we wzajemnych relacjach. takie jest nasze zadanie wynikające z Ewangelii” – dodał.

« 1 »

reklama

reklama

reklama