Panama w Polsce! W całym kraju świętowano ŚDM!

W całej Polsce odbywały się spotkania dla młodych, chcących łączyć się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Młodzież wspólnie oglądała transmisje ze spotkań z papieżem, brała udział w konferencjach, koncertach czy zabawach tanecznych.

Bielsko-Biała

26 stycznia wieczorem w bielskiej LUCE Arenie rozpoczęło się 24 godzinne czuwanie dla młodych, którzy skończyli już 18 lat. W ramach wspólnego świętowania odbyły się: koncert ewangelizacyjny, modlitwa, telemost z Panamą (czuwanie młodych z papieżem oraz Msza św. posłania), konferencje, rolkoteka i zumba.

Konferencja „Buty na nogach i pusta kanapa”, integracja „Smaki Ameryki”, Msza św. i wspólna modlitwa – to niektóre z punktów bogatego programu spotkania w Cygańskim Lesie w Bielsku Białej, zorganizowanego przez salwatorianów z parafii NMP Królowej Świata wraz z młodzieżą duszpasterstwa salwatoriańskiego “Bagno”.

Bydgoszcz

Mszą i wejściem na specjalny pokład samolotu rozpoczęło się trzydniowe spotkanie pod nazwą „Piaski Pan a my!”. Dla młodych mieszkańców diecezji bydgoskiej, którzy nie mogli wyjechać z grupą pielgrzymów do Ameryki Środkowej, centralnym miejscem wspólnego przeżywania Światowych Dni Młodzieży stało się Sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach. Ciekawym momentem było spotkanie „Polećmy do Panamy”. Do współpracy zostały zaproszone osoby zajmujące się na co dzień pracą na lotnisku. Była fachowa odprawa, poczekalnia. W trakcie trwania lotu pasażerowie mogli lepiej się poznać, a po wylądowaniu zgłębić wiedzę na temat kultury oraz pięknych miejsc w Panamie. Potem był czas na uwielbienie. Transmitowano wydarzenia z udziałem Papieża Franciszka z Panamy, miały miejsce m.in. Msze św., koncert uwielbienia, noc konfesjonałów, nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, nie zabrakło czasu na wspólną integrację.

Ciężkowice

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z diecezji tarnowskiej zorganizowało 25 stycznia „Panamę w Ciężkowicach”. Spotkanie w Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego rozpoczęło się o godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Mszą św. Następnie uczestnicy jest połączyli się z Panamą i z tarnowskimi pielgrzymami, którzy udali się na ŚDM. Spotkanie zakończyły Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu młodzieży z KSM Ciężkowice.

Częstochowa

Już 21 stycznia w archidiecezji częstochowskiej ruszyła „Panama z klasą”. To cykl spotkań poświęconych ŚDM w Panamie, odbywających się w szkołach w ramach katechezy. Spotkania prowadził bp Andrzej Przybylski.

Oprócz tego młodzi spotykali się w Częstochowie, w kościele akademickim pw. św. Ireneusza, w ramach lokalnych obchodów ŚDM. Zainaugurowała je 24 stycznia Eucharystia pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, po której odbyło się wspólne kolędowanie z Rodziną Pospieszalskich. W piątek miała miejsce Droga Krzyżowa, podczas której odgrywano sceny w formie pantomimy, a w sobotę młodzi wysłuchali świadectw oraz słów papieża Franciszka z Panamy. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ełk

„Nasza Panama” – to hasło 4 dniowych rekolekcji zorganizowanych przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Ełckiej. Dla uczestników przewidziano jest modlitwę, dzielenie, świadectwa oraz spotkanie z biskupem ełckim. Młodzi przez dwa razy nocowali będą u ełckich rodzin, a raz wspólnie w szkole.

Oprócz tych rekolekcji, w sobotę 26 stycznia w odbyło się spotkanie „Panama w Ełku”, podczas którego młodzi z całej diecezji wzięli udział we Mszy celebrowanej przez ordynariusza, bp. Jerzego Mazura, wysłuchali świadectw i prelekcji, a także oglądali wydarzenia z papieżem Franciszkiem w Panamie. Podobne spotkania odbyły się m.in. w Piszu, Augustowie, Suwałkach, Sejnach, Gołdapi, Mikołajkach i Węgorzewie.

Garbów

27 stycznia w Domu Sióstr Salezjanek w Garbowie odbyło się panamskie spotkanie dla młodych z diecezji lubelskiej. W programie była Liturgia Godzin, telemost z Panamą oraz Msza św. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz odbycia indywidualnej rozmowy z księdzem lub siostrą zakonną.

Gdynia

Koncerty, świadectwa i uwielbienie, min. uwielbienie tańcem przez WorshipStyle znalazły się w programie wydarzenia „Gdynia PANAma” organizowanego we franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gdańskiej, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej oraz gdyńskich franciszkanów.

Spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie zakończyła wieczorna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez wspólnotę Radości Paschalnej.

Gliwice

W Arenie Gliwice zorganizowany został Śląski Bal Panamski. Pomysłodawcą i głównym organizatorem było Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Gliwickiej. Była wspólna modlitwa, ale i zabawa taneczna. W wydarzeniu uczestniczyło około 500 z całej diecezji gliwickiej.26 stycznia po Mszy św. o godz. 18 w kościele św. Michała Archanioła w Gliwicach uczestnicy przeszli w radosnym, barwnym korowodzie panamskim do Areny Gliwice, gdzie odbył się bal prowadzony przez znanego wodzireja, Pawła Jagodzińskiego. Zgromadzoną młodzież przywitali biskup Jan Kopiec, wicemarszałek Województwa Śląskiego Izabela Domagała, prezydent Gliwic Zygmunt Franckiewicz oraz Attache Ambasady Panamy w Polsce Lariana Diaz Menendez. Bal rozpoczął się od tradycyjnego tańca Poloneza, do którego dała się zaprosić pani konsul oraz pani marszałek. Bezalkoholowa zabawa taneczna trwała do białego rana.

Ignaców

Spotkanie z podróżnikiem Markiem Łasiszem „Panama – kraj kontrastów” , dwa wieczory integracyjne z muzyką i tańcem, koncert jazzowy, spotkanie z Szymonem Hołownią oraz konferencje, Eucharystia i modlitwa w łączności z ŚDM w Panamie odbyły się podczas „Panamy 2019 w Ignacowie”. Spotkanie organizowane zostało przez parafię św. Antoniego z Padwy a zgromadziło młodzież z diecezji warszawsko-praskiej.

Jastrzębie-Zdrój

Hala Widowiskowo-Sportowa w Jastrzębiu-Zdroju gościła 26 i 27 stycznia uczestników „Panamy na Śląsku” – młodych z archidiecezji katowickiej. Całonocne spotkanie rozpoczęło się o godz. 20. Msza św., której przewodniczył bp Marek Szkudło była o godz. 23.00. Dla uczestników koncert zagrał zespół niemaGotu, rapowaną konferencję przeprowadził ks. Jakub Bartczak, a uwielbienie poprowadził zespół ON1, który tworzą wokaliści i zespoły: Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band.

Kalisz

Stowarzyszenie „Tratwa” na Rzecz Ewangelizacji Młodzieży zorganizowało „Panamę w Kaliszu”, w której w dniach 25–27 stycznia uczestniczyło ponad 100 młodych osób. Młodzież łączyła się duchowo z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata obecnymi w Panamie poprzez transmisje telewizyjne, uczestnictwo we wspólnej modlitwie, katechezach oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. W sobotę Mszę dla uczestników spotkania odprawił bp Łukasz Buzun, który w homilii zachęcał młodych, aby umieli rozeznawać swoją życiową sytuację.

Kielce

“Panama w Kielcach” odbyła się 26 stycznia, dzień przed zakończeniem Światowych Dni Młodzieży, na terenie Targów Kielce S.A. W dużej hali odbył się koncert z uwielbieniem, który poprowadził zespół „TO ON”. Na scenie pojawili się raperzy z Krakowa „Muode Koty” i Michał Rassak. Świadectwem podzieliła się Patrycja Hurlak. W innej hali odbywały się tematyczne spotkania panelowe z księżmi i grupą ewangelizacyjną z Łodzi. Wydzielona była przestrzeń do spowiedzi, były też stoiska wspólnot.

Przesłaniem wydarzenia są słowa Jezusa „Idźcie i głoście”. Spotkanie w Targach Kielce jest wydarzeniem jednorazowym. Celem jest zachęcenie młodzieży do podjęcia drogi ewangelizacyjnej, która rozpocznie się adresowaną do nich propozycją udziału w Kursach Liderów. W hali Targów Kielce całe wydarzenie poprowadziła Łódzka Szkoła Nowej Ewangelizacji.

Kraków

„24h z Panamą” to wydarzenie, które odbyło się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W spotkaniu, które rozpoczęło się w sobotę 26 stycznia, wzięło udział ok. 500 osób, dla których przygotowano konferencje, animacje, Wieczór Uwielbienia poprowadzony przez Zespół Uwielbienia oraz transmisje z Panamy.

Niedziela rozpoczęła się nietypową pobudką – energetyzującą zumbą, po której uczestnicy zjedli wspólnie śniadanie i mieli spotkania warsztatowe w grupach. Centralnym punktem była popołudniowa Eucharystia celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Kazanie wygłosił bp Damian Muskus. Spotkanie zakończyła transmisja z Panamy oraz wieczór taneczny z wodzirejami. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Monika i Marcin Gomułkowie oraz przyjaciele Helenki Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator.

Licheń

W dniach 24 do 27 stycznia odbywały się specjalne rekolekcje „Panama w Licheniu”, zorganizowane przez Ruch Rodzin Nazaretańskich. W programie były m.in. Msza św., adoracja, konferencje, koncert TAU oraz warsztaty muzyczne, bibliodramy i warsztaty modlitewne.

W sobotę 26 stycznia w bazylice licheńskiej odbyło się też otwarte spotkanie mlodziezy diecezji włocławskiej „Panama w Licheniu” – z zawiązaniem wspólnoty, Mszą św. i adoracją Najświętszego Sakramentu.

Łąck

Transmisja Eucharystii z papieżem Franciszkiem z Panamy, Eucharystia z bp. Piotrem Liberą i homilią o. Tomasza Nowaka OP, a także katecheza o więzi z Chrystusem, znalazły się w programie Diecezjalnego Dnia Młodych „Połączeni z Panamą”. Zorganizowano je 26 stycznia w Łącku koło Płocka, z udziałem ponad 400 młodych ludzi. Modlitwie animowanej przez wspólnotę „Mocni w Duchu” z Łodzi towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, rodem z diecezji płockiej.

Łódź

Panama dla młodych z Łodzi i okolic odbyła się w parafii św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie 25 stycznia wieczorem celebrowano Mszę św., drogę krzyżową, miała też miejsce adoracja z możliwością spowiedzi. Następnego dnia odbyły się spotkania w grupach i konferencja oraz szereg spotkań integracyjnych, m.in. gry i zabawy, warsztaty tematyczne, film oraz wspólne wyjście na kręgle, trampoliny, bilard czy laser game.

2 lutego odbędzie się druga część spotkania, z udziałem młodych, którzy po powrocie z Panamy podzielą się swoimi świadectwami. Następnie zaplanowana jest wspólna zabawa – „Panama Disco”.

Radom

„Panama w Katoliku” to hasło spotkania zorganizowanego 25 stycznia przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące św. Filipa Neri w Radomiu. W programie była wspólna zabawa, taniec i śpiew, a także adoracja, nabożeństwo Drogi Krzyżowej w łączności z Panamą oraz Msza Posłania.

Rawa Mazowiecka

Młodzież z diecezji łowickiej wzięła udział w spotkaniu w łączności z ŚDM w Panamie w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Wystąpił Regau/RapBrothers, ks. Kamila Goca wygłosił konferencję, wystawiono też spektakl przygotowany przez młodzież. Druga część spotkania odbyła się w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie audiowizualne przesłanie do młodych skierował bp Andrzej Dziuba. Następnie Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial. Po Eucharystii odbył się koncert zespołu Full Power Spirit oraz występ Olgi Szomańskiej. Spotkanie zorganizował ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej.

Stalowa Wola

Diecezjalne czuwanie młodych w łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami Światowych Dniach Młodzieży w Panamie odbyło się 26 stycznia w kościele pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Wspólne czuwanie młodzieży z diecezji sandomierskiej rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której młodzi wraz z duchownymi prowadzili rozważania i modlitwę. Na zakończenie czuwania ordynariusz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i wszyscy odśpiewali Apel Jasnogórski.

Tarnów

Fiesta Panamska - wspólne oglądanie relacji z Panamy i impreza taneczna w klimatach latynosko-lednickich. Tak na Tratwie w Tarnowie młodzi łączyli się z uczestnikami ŚDM. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę (26 stycznia) o 20.00 Mszą św. w intencji Papieża Franciszka i pielgrzymów w Panamie. Nie zabrakło również degustacji panamskich potraw, modlitwy różańcowej, modlitwy o dobrego męża i dobrą żonę, modlitwy uwielbienia i dziękczynienia za ŚDM.

Czuwania modlitewne w łączności z Panamą odbyły się w wielu parafiach diecezji tarnowskiej.

Warszawa

„Panama w Warszawie” zgromadziła w Świątyni Opatrzności Bożej młodzież z obu warszawskich diecezji. Przyjechali także ich rówieśnicy z innych regionów Polski. Spotkanie zorganizowane przez Wspólnotę Emmanuel prowadzi raper Michał PAX Bukowski. Z młodymi jest już abp Grzegorz Ryś, który wygłosi do młodych katechezę „Jak słuchać Boga?”

Młodzi nauczyli się hymnu ŚDM 2019 a przedstawiciele ambasady Panamy w Polsce opowiedzieli o tamtejszej kulturze, życiu codziennym oraz Kościele w Panamie.

Z entuzjazmem młodzi obejrzeli pozdrowienia z Panamy przekazane przez młodzież z archidiecezji warszawskiej, która przebywa teraz w Panamie. Obejrzeli też relacje z wydarzeń centralnych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Spotkanie zakończy się Mszą celebrowaną przez kard. Kazimierza Nycza i radosnym uwielbieniem.

Wieliczka

W sobotę wieczorem w Wielickiej Mediatece odbyło się duchowe czuwanie i koncert, który miał wspomóc przeżycie Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Panamie. W specjalnej strefie „Wieliczka-Panama” wieczorne wydarzenie rozpoczął występ porywającej muzyki etnicznej w wykonaniu zespołu Vechi Acum. Po nim natomiast z koncertem uwielbieniowym wystąpił o. Łukasz Buksa OFM, znany franciszkański muzyk i rekolekcjonista. W niedzielę po południu z kolei odbyło się Spotkanie Młodych, które poprowadził o. Mariusz Tabor OFM a wystąpił zespół PDF.

Wyszków

Młodzi z diecezji łomżyskiej przeżywała spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie w niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Zgromadzonym towarzyszyły kopie znaków ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, te same, które pielgrzymowały po diecezji łomżyńskiej w ramach duchowego przygotowania do ŚDM w Krakowie. W programie była wspólna modlitwa, konferencja ks. Jerzego Molewskiego oraz Msza św. inaugurująca powstanie Ruchu Czystych Serc w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie.

maj, dg / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao