Papież przyjął katolików z Ukrainy

Wierni greckokatolickiej eparchii mukaczewskiej przybyli do Rzymu z okazji 30-lecia wyjścia z podziemia po latach prześladowania.

„Z głębi serca dziękuję wam za wierność Jezusowi Chrystusowi i zapraszam każdego z was «niezależnie od miejsca i sytuacji, w jakiej się znajduje, by odnowił dzisiaj swoją osobistą relację z Jezusem Chrystusem, albo przynajmniej podjął decyzję gotowości spotkania się z Nim. Nie ma racji, dla której ktoś mógłby uważać, że to zaproszenie nie jest skierowane do niego, ponieważ ‘nikt nie jest wyłączony z radości, jaką nam przynosi Pan’»” (Evangelii gaudium, 3).

Papież podziękował także Bogu, że swym silnym ramieniem wyzwolił ten Kościół spod długiego, opresyjnego reżimu sowieckiego. Przypomniał także wspaniałe świadectwo wielu męczenników, którzy własną krwią przypieczętowali swą wierność Chrystusowi, Kościołowi katolickiemu i biskupowi Rzymu. Wśród nich był. m.in. męczennik bp Teodor Romža, wyniesiony do chwały ołtarzy w 2001 roku przez Jana Pawła II.

Niezłomne świadectwo wiary przodków

„Pragnę przypomnieć także waszych przodków, dziadków i babcie, ojców i matki, którzy w zaciszu swoich domów, często inwigilowani przez wrogi reżim, ryzykując wolnością i życiem, przekazywali naukę o prawdzie Chrystusa – podkreślił Ojciec Święty. – Dali przyszłym pokoleniom, których wy jesteście reprezentantami, wymowne świadectwo niezłomnej, żywej i katolickiej wiary.”

Źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama