Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Jasną Górę

Kongres Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i 39. ogólnopolska pielgrzymka tego ruchu odbyły się na Jasnej Górze. W tym roku przypada 40. rocznica zainicjowania przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego, programu krzewienia abstynencji.

Krucjata jest owocem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Papież wzywał wtedy do walki z tym, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa. Krucjatę tworzą ludzie, którzy nie mając problemu z alkoholem dobrowolnie podejmują abstynencję. To nie ruch trzeźwościowy, ale ewangelizacyjny. Jego członkowie w imię Chrystusa Zmartwychwstałego, podnoszącego z upadków, działają na rzecz wyzwolenia człowieka i narodu. Kto należy do Krucjaty, nie spożywa alkoholu, nie częstuje alkoholem i nie wydaje pieniędzy na alkohol, a zaoszczędzone środki przekazuje na jakiś dobry cel.

„To jest taka służba w Polsce, że moja abstynencja, trzeźwość, takie świadome życie jest darem dla tych, którzy sami nie potrafią się wyzwolić. Prowadzę własną działalność i to takie przesłanie dla innych, wiem, że to jest bardzo trudne, bo niestety w biznesie każde spotkanie wiąże się z alkoholem. I będąc w Krucjacie mogę świadczyć o tym, że niekoniecznie musi ten alkohol być” – mówi jeden z uczestników kongresu.

Ks. Wojciech Ignasiak, krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zauważa, że w ciągu 40 lat, ruch dokonał wiele, m.in. częściowo przełamał w Polsce przymus picia i wypromował wesela i zabawy bezalkoholowe. Odpowiadając na znaki czasu jego członkowie podejmują post i modlitwę w intencji zniewolonych nie tylko od napojów alkoholowych, uczą się jak rozpoznawać mechanizmy uzależnień i pomagać młodym.

W czasie pielgrzymki zainicjowana została peregrynacja po diecezjach Krzyża Krucjaty, znaku wyprawy krzyżowej, a zarazem najgłębszej tajemnicy wolności.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao