Pierwszy w Łodzi Środowiskowy Dom Samopomocy

W Łodzi przy ul. Staszica 1/3 powstała niezwykła placówka. Środowiskowy Dom Samopomocy. Ośrodek powstał w ramach programu wspierania rodzin "Za życiem" i ma wspierać rodziny osób z głęboką niepełnosprawnością.

Środowiskowy Dom Samopomocy, to miejsce gdzie można spędzić wolny czas, nauczyć się samoobsługi, wyjść z opiekunami na spacer.

Uczestnicy wspólnie obchodzą swoje urodziny, spędzają czas w ogródku, przed świętami wykonują dekorację ośrodka. Mogą porozmawiać z psychologiem, lub nauczyć się wkładać naczynia do zmywarki. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości każdego z osobna.

Niezwykłe jest to, że uczestnikami są wyłącznie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Te, które najbardziej potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, do niedawna skazane na pobyt w czterech ścianach swojego mieszkania lub miejsce w całodobowej placówce opiekuńczej. W ŚDS spędzają czas od 8 do 16,  a później z pomocą rodziny wracają do swoich domów.  Dzięki temu ich opiekunowie mogą podjąć pracę zawodową lub mieć wolną chwilę w ciągu dnia aby odetchnąć od trudów zajmowania się  niepełnosprawnym dzieckiem, rodzicem lub rodzeństwem.

Pierwsi podopieczni rozpoczęli uczestnictwo w lutym 2019 roku, obecnie z niecierpliwością oczekują na nowych kolegów i koleżanki. Obecnie jest wolnych 20 miejsc, dla dorosłych osób doświadczających autyzmu lub niepełnosprawności sprzężonej.

FB - Środowiskowy Dom Samopomocy typu ABC w Łodzi

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama