Płock: trwają „Kolonie Miłosierdzia” dla polskich dzieci z Litwy

Pięćdziesięcioro dzieci polskiego pochodzenia z rejonu Soleczniki na Litwie, przebywa w Płocku na „Koloniach Miłosierdzia”, zorganizowanych przez Fundację „Cokolwiek uczyniliście”.

Dla młodych rodaków przygotowano bogaty program pobytu w Polsce, a do rodzinnych domów powrócą z wyprawkami szkolnymi.

Soleczniki na Litwie, to jedno z największych skupisk Polaków na Litwie. Stamtąd pochodzi około 50-osobowa grupa dzieci w wieku od 7 do 14 lat, które zaprosiła do Płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”, zajmująca się m.in. działalnością charytatywną.

Dla dzieci ze Wschodu przygotowano bogaty i różnorodny program pobytu w Polsce. Znalazło się w nim m.in. zwiedzanie Torunia, wizyta w Stadzie Ogierów w Łącku, pobyt w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku, wyjazd do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach czy wypoczynek nad jeziorem Białym w okolicach Lucienia.

Poza tym uczestnicy „Kolonii Miłosierdzia” wraz z opiekunami spotkali się z płocczanami w kościele parafii św. Jana Chrzciciela, gdzie zaprezentowali dla gospodarzy program artystyczno-patriotyczny.

- Niezwykle istotne jest to, aby Polska nie zapomniała o swoich Rodakach poza granicami kraju. Jeśli Polska zapomni o Kresach, to może się stać, że Bóg zapomni o Polsce – powiedział Tadeusz Romanovski z Litwy, lider Wspólnoty Miłosierdzia, która zajmuje się opieką polskich dzieci i dba o kształtowanie właściwych postaw religijnych i patriotycznych.

Prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” Witold Wybult przekazał, że na zakończenie pobytu w Polsce dzieci z Litwy otrzymają plecaki z wyprawkami szkolnymi.

„Kolonie Miłosierdzia” dla polskich dzieci z Litwy odbywają się dzięki współfinansowaniu Fundacji Grupy PERN oraz Fundacji Energa. Poza tym współorganizuje je Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Stowarzyszenie Historyczne im. „11. Grupy Operacyjnej NSZ” oraz pojedynczy darczyńcy. Istotną pomoc zaofiarowali parlamentarzyści: poseł Maciej Małecki i senator Marek Martynowski.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” powstała rok temu, z inicjatywy ks. prof. Wojciecha Góralskiego, znanego płockiego kanonisty, wykładowcy UKSW w Warszawie i WSD w Płocku. Celem działalności fundacji jest m.in. dobroczynność oraz kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, chrześcijańskich i patriotycznych. Prezesem fundacji jest Witold Wybult.

eg / Płock

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao