Pomoc misyjnym szpitalom i przychodniom

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” rozpoczyna ósmą edycję Akcji „Opatrunek na Ratunek”. Zachęcamy do włączenia się w zbiórkę.

Publikujemy informację Organizatorów o zbiórce:

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” rozpoczyna ósmą już edycję Akcji „Opatrunek na Ratunek”. Zbieramy środki opatrunkowe: gazy, bandaże, plastry i rękawiczki jednorazowe, które pomogą w opatrywaniu ran w misyjnych szpitalach i przychodniach. Już od wielu lat dzięki środkom pochodzącym z tej Akcji znacznie poprawia się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie. Polscy misjonarze w listach i mailach najczęściej proszą właśnie o środki opatrunkowe z Polski.

O rany w surowych, afrykańskich warunkach życia jest niezwykle łatwo. W Afryce nikogo nie dziwi widok dziecka idącego do szkoły z maczetą. Na terenach wiejskich dzieci karczują rośliny wokół budynków, aby nie chroniły się w nich węże. Afrykańskie mamy gotują posiłki na ognisku i pozostawione bez opieki dzieci bardzo często ulegają poparzeniom. Biegającym najczęściej boso dzieciom bardzo dokuczają pchły piaskowe, a rany po ich ugryzieniach goją się długimi tygodniami. Znaczną część pacjentów misyjnych szpitali stanowią osoby, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Opatrunki są tam bardzo drogie i bardzo słabej jakości. Najczęściej rany obwiązuje się płótnem. Nawet płótno, którym nasi wolontariusze obszywają paczki darte jest na opatrunki. Jeszcze niedawno w kolonii trędowatych w Indiach można było dostrzec suszące się na sznurach bandaże, które służą chorym wielokrotnie.

W Kościele Katolickim właśnie trwa Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, a współzałożycielka Fundacji Polska lekarka dr Wanda Błeńska znalazła się w gronie świadków wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę, wkrótce powinien też rozpocząć się proces beatyfikacyjny pochodzącej z Poznania lekarki, która przez 43 lata pomagała trędowatym w Ugandzie. Przygotowaniami do procesu zajmuje się ks. Jarosław Czyżewski, u którego można składać świadectwa na temat życia misjonarki (jaroslaw.czyzewski@archpoznan.pl).

Wanda Błeńska (1911-2014) w 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie przez 43 lata pracowała w szpitalu w Bulubie lecząc osoby chore na trąd. Po powrocie do Polski znalazła się w gronie osób tworzących Fundację „Redemptoris Missio”. Przed kilkoma tygodniami na Madagaskarze Fundacja „Redemptoris Missio” wybudowała przychodnię im. Wandy Błeńskiej. Aktualnie pracuje w niej nasza wolontariuszka położna Sara Suchowiak.

Wszystkie poprzednie edycje przynosiły Fundacji tony bandaży i kompresów, które zostały wysłane do misyjnych szpitali. Zebranych podczas tej edycji opatrunków nasi wolontariusze będą używać w najdalszych zakątkach świata. W Kamerunie, Zambii, Wenezueli w działających obecnie gabinetach stomatologicznych, szpitalach w Rwandzie i Kenii, ale również w Togo, Ghanie a nawet na Papui Nowej Gwinei.

Rzeczy te można przysyłać lub dostarczać do Fundacji na adres ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań. Mamy nadzieję, że do naszej zbiórki dołączą również wzorem lat poprzednich szkoły, przedszkola, apteki i rozmaite instytucje.

Akcja potrwa do 10 listopada.

Źródło: Informacja Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Opoka.news: Powstała strona o dr Wandzie Błeńskiej - Matce Trędowatych

Więcej informacji o "Opatrunek na Ratunek"

« 1 »

reklama

reklama

reklama