Poznań: powstanie „Wyspa Kultury” na Ostrowie Tumskim

Na poznańskim Ostrowie Tumskim powstanie „Wyspa Kultury”.

To projekt, w ramach którego zaplanowano do końca roku kilkanaście wydarzeń, mających na celu wzbogacenie życia kulturalnego Poznania. Zainauguruje go „Wyspa Bajek” w niedzielę 26 maja.

– Ostrów Tumski to miejsce ważne nie tylko ze względu na wspaniałe zabytki, ale i znaczenie dla polskiej historii – to miejsce chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Projekt „Wyspa Kultury” obejmie różne, cykliczne działania kulturalne w tej pięknej przestrzeni, skierowane do różnych grup odbiorców – mówi Barbara Pawelec, koordynator projektu.

W ramach „Wyspy Kultury” zaplanowano kilka cykli tematycznych, które będą odbywać się zarówno pod dachem, jak i w plenerze. Jako pierwsza w niedzielę 26 maja odbędzie się „Wyspa Bajek”. – To spotkanie dla rodzin i dzieci z polską bajką, baśnią i legendą. Polska literatura będzie czytana każdorazowo przez dwie osoby: poznańskiego aktora oraz amatora – tłumaczy Pawelec.

Podczas Festynu z okazji Dnia Matki i Dziecka „Wsypę Bajek” zainauguruje lektura bajki „Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki” autorstwa Joanny Winieckiej-Nowak, wydanej przez Wydawnictwo św. Wojciech. Bajkę zaprezentują Radosław Elis, aktor Teatru Muzycznego w Poznaniu, oraz tata Tomasz Piechowicz.

W ramach „Wyspy Kultury” planowana jest też „Wyspa Filmu”, będąca okazją do prezentacji współczesnego polskiego dokumentu. Pierwsza projekcja plenerowa planowana jest na 29 czerwca, czyli w święto patronów miasta.

– W restauracji „Galeria Tumska” można codziennie oglądać kolekcję grafik z ilustracjami biblijnymi, które zdobią karty Pisma Świętego, wydanego przez Wydawnictwo św. Wojciech – zaznacza Pawelec.

Koordynatorka podkreśla, że wystawa wpisuje się w projekt „Wyspa Wystaw: Malarstwo i Fotografia”, w ramach którego latem odbędą się wystawy fotografii podróżniczej Wojciecha Wójcika, a jesienią – malarstwa Tadeusza Jurgi. – Prezentowane będą też nieznane zasoby Muzeum Archidiecezjalnego – dodaje.

Planowany jest też cykl spotkań otwartych dla publiczności, połączony ze wspólnym śpiewaniem. – „Wyspa Śpiewania” adresowana jest przede wszystkim do seniorów i tych, którzy lubią razem pośpiewać – podkreśla Pawelec. Pierwsze spotkanie odbędzie się w okolicach dożynek, a później w październiku – miesiącu Senioralnych.

– Chcielibyśmy, aby „Wyspa Kultury” na stałe zadomowiła się na Ostrowie Tumskim i ożywiała pod względem kulturalnym także w kolejnych latach tę wyjątkową przestrzeń w centrum Poznania – dodaje Pawelec.

„Wyspa Kultury” to projekt Fundacji „Signum Caritatis”.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Poznania.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje na profilu Facebook Archidiecezji Poznańskiej.

msz / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama