Prezydent Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej

Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia.

Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź rozpocznie się o godz. 12.00. Szczątki Zmarłego zostaną złożone w Bazylice Mariackiej. Program uroczystości został przekazany na dzisiejszej konferencji prasowej władz miasta.

O przebiegu uroczystości pogrzebowych poinformowała wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Organizatorem uroczystości pogrzebowych będzie miasto Gdańsk przy udziale rodziny.

W czwartek o godz. 15.00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. Uczestniczyć będą w niej wszyscy radni, którzy pełnili funkcje od 1990 r.

Od godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna prezydenta Adamowicza, tak, by gdańszczanie mogli się pożegnać i wpisać się do wystawionej od wczoraj księgi kondolencyjnej.

Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim wystawiona z kolei do piątku do godz. 20.00.

Wcześniej, o godz 17.00 tego dnia wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. W piątek wieczorem zostanie też odprawiona Msza św. i do północy będzie możliwość pożegnania się w Bazylice Mariackiej.

W sobotę 19 stycznia o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa. Proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke poinformował, że tego dnia od godz. 7.00 świątynia będzie otwarta i będzie można modlić się przy prochach Zmarłego.

Pogrzebowa Eucharystia zostanie odprawiona pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Zgodnie z wielowiekową tradycją, która panowała w Gdańsku i odpowiadając na prośby rodziny, a także z inicjatywy metropolity gdańskiego i wielu głosów, które w tych dniach były kierowane do władz kościelnych, prezydent Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej.

Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że rodzina Zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów i zniczy, a pieniądze przekazać na dwa cele: hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Podkreśliła, że dzieła te są żywym pomnikiem prezydenta Adamowicza, który je wspierał i umiłował w sposób szczególny.

Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych w świątyni, zostaną w różnych punktach miasta ustawione telebimy. W piątek i sobotę komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna.

„Czuję, że testament pana Prezydenta, słowa, które wypowiedział na scenie w niedzielę powoli się spełniają, bo ilość dobroci, którą sami sobie okazujecie, bliskim pana Prezydenta i mnie, jego współpracownikom, to już się dzieje” – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

aw / Gdańsk

« 1 »

reklama

reklama

reklama