Rybnik: Wyruszyła największa pielgrzymka z archidiecezji katowickiej na Jasną Górę

Wyruszyła 74. piesza pielgrzymka rybnicka na Jasną Górę. W tym roku do Częstochowy pielgrzymuje ponad 3 tys. pątników.

„Z Maryją w mocy Ducha” to hasło tegorocznej, 74. pieszej pielgrzymki rybnickiej na Jasną Górę. W tym roku do Częstochowy pielgrzymuje ponad 3 tys. pątników. Na rozpoczęcie pielgrzymki Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył bp Grzegorz Olszowski.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej w homilii odniósł się do patrona dnia, którego liturgiczne wspomnienie dzisiaj przypada. – Św. Ignacy, żołnierz, który przeżył nawrócenie. Jest mistrzem życia duchowego (…). Mówi on o walce w życiu duchowym – zauważył bp Olszowski.

Charakteryzując duchowość zaproponowaną przez św. Ignacego pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej podkreślił, że zadaniem pielgrzyma jest wybieranie właściwego sztandaru, który przewodzi jego życiu. – Na czele każdej grupy pójdzie krzyż. I to jest ten sztandar. Jezus Chrystus, który mówi: „nie lękaj się, Jam zwyciężył świat” (…). Ważne, abyśmy wiedzieli pod jakim sztandarem się gromadzimy – powiedział.

Kaznodzieja stwierdził, że pielgrzymka jest zawsze ofiarą, ale każdy krok zrobiony dla Jezusa Chrystusa jest tym, „co umacnia nas w walce duchowej”. – To jest ogromna sprawa, że zdecydowaliśmy się wziąć udział w pielgrzymce rybnickiej. Tutaj gromadzimy się jako jedna rodzina pod sztandarem Jezusa Chrystusa – mówił bp Olszowski.

Wskazując na cel pielgrzymki zauważył, że jest ona po to, abyśmy „jeszcze bardziej potrafili przylgnąć do Matki, by jeszcze bardziej poczuć się wojskiem Jezusa Chrystusa”. Kończąc homilię odniósł się do czytania z Księgi Wyjścia życząc pielgrzymom, by od spotkania z Chrystusem „ich twarze promieniały”. – Nie tylko twarze ale wasze serca i wasze dusze… Byście byli świadkami Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego. Naszego Pana i Zbawiciela – stwierdził.

– Idziemy jako armia Pana. 9 legionów z krzyżem na czele. Z krzyżem, który sprawia, że nie musimy się lękać ani o pogodą, ani przeciwności. Idziemy w mocy Ducha wraz z Maryją – mówił do pielgrzymów w rybnickiej bazylice ks. Paweł Zieliński, kierownik pielgrzymki.

– Proszę mieć również w sercu intencję rozwoju naszego miasta, niech miejscowości z których Państwo jesteście też będą w Waszych sercach – mówił do wyruszających pielgrzymów Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

– Myślę, że nawet Pan Prezydent nie wie, że najbardziej wysuniętą dzielnicą Rybnika na północ są Brzęczkowice, bo właśnie grupa z tamtej parafii pod przewodnictwem księży związanych z Rybnikiem idzie w naszej pielgrzymce – dodał ks. Zieliński.

Podczas pielgrzymki pątnicy wysłuchają także konferencji, które przygotował wieloletni kierownik rybnickiej pielgrzymki ks. Marek Bernacki. – Najpierw skupimy się na osobie Ducha Świętego, którego mamy już od chrztu świętego, a którego niejednokrotnie uśpiliśmy. Natomiast w następnym dniu zwrócimy uwagę jak Maryja w swoim życiu wykorzystywała tego Ducha i jak ją pięknie prowadził – powiedział.

Również dzisiaj wyruszyła z Katowic z parafii św. Anny 16 pielgrzymka katowicka. W Częstochowie te dwie pielgrzymki spotkają się, by wspólnie utworzyć pielgrzymkę archidiecezjalną. Na wałach Jasnej Góry pątnicy będą się wspólnie modlili pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca.

Pielgrzymka rybnicka ma wieloletnią tradycję. Corocznie idzie w niej około 3 tys. pątników. Tegoroczne hasło pielgrzymki nawiązuje do przeżywanego roku duszpasterskiego i brzmi „z Maryją w mocy Ducha”. Pątnicy do soboty przejdą w sumie blisko 90 kilometrów.

ks.sk / Rybnik

« 1 »

reklama

reklama

reklama