Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

W dniach 27 i 28 kwietnia odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski.

Tegoroczne obchody przeżywane będą w łączności z 70. rocznicą ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego, 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny i Gniezna oraz 30. rocznicą istnienia gnieźnieńskiej Caritas.

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę 27 kwietnia Pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w bazylice prymasowskiej o godzinie 19.30 z homilią bp. Piotra Libery z Płocka. Na zakończenie nabożeństwa Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęci stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha. Po zakończeniu Nieszporów (ok. godziny 20.30) z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim, gdzie odśpiewany zostanie Apel Jasnogórski, a obecni biskupi udzielą wiernym pasterskiego błogosławieństwa.

Główne obchody świętowojciechowe przewidziane są na niedzielę 28 kwietnia i rozpoczną się o godzinie 9.15 procesją z kościoła pw. św. Michała Archanioła do katedry. O godzinie 10.00 na Placu św. Wojciecha u stóp katedry rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Po Ewangelii Prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne duchownym i świeckim przygotowującym się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych. Po zakończeniu sumy odpustowej, około godziny 12.30, pielgrzymi zaproszeni zostaną na Wzgórze Lecha na Piknik Rodzinny. W programie przewidziano występy artystyczne, konkursy z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci oraz bezpłatny wstęp do Muzeum Archidiecezjalnego, skarbca katedralnego i katedry (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża).

Odpust zakończy się Drugimi Nieszporami sprawowanymi o godzinie 16.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie pod przewodnictwem i z homilią bp. Rafała Markowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej. Po Nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Żywot św. Wojciecha

Kult św. Wojciecha

Zapraszamy na transmisje on-line

W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich przedstawiciele Episkopatu Polski oraz biskupi z zagranicy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządów lokalnych, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy i członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.

Jak co roku świętowojciechowym obchodom towarzyszyć będzie pielgrzymka młodych do grobu patrona. W sobotę 27 kwietnia młodzież spotka się w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego, gdzie m.in. wysłucha konferencji o. Tomasza Nowaka OP. O 13.30 wszyscy przejdą do katedry gnieźnieńskiej, gdzie uczestniczyć będą w Mszy św., podczas której sakrament bierzmowania przyjmą osoby niepełnosprawne. Po południu młodzi będą się bawić na koncercie, a później wezmą udział w wieczornych nieszporach i procesji z relikwiami św. Wojciecha. Ich tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem „Oto ja, misjonarz”.

Specjalną wystawę przygotowało także Muzeum Archidiecezjalne. W jego salach będzie można obejrzeć m.in. zdjęcia z życia Kościoła i Gniezna w perspektywie wspomnianych rocznic 70-lecia ingresu do katedry kard. Stefana Wyszyńskiego oraz 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, w tym Gniezna.

Przez cały tydzień począwszy od 23 kwietnia świętować będzie także miasto. Przygotowano szereg atrakcji dla mieszkańców i gości. Będzie można m.in. wybrać się na tradycyjny jarmark, posłuchać młodych wokalistów podczas przeglądu „Adalbertus”, spróbować czeskiego przysmaku w pierwszej stolicy Polski czy „Wojciacha” z lokalnych cukierni. Będzie można również zwiedzić Dom Powstańca Wielkopolskiego.

Za: www.prymaspolski.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama