Warszawa: Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin już na trasie

Napełniajcie się wiarą, miłością i ufnością, by zanieść je później innym – życzył pątnikom bp Romuald Kamiński.

Mszą św. w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej zainaugurowano 36. Pieszą Praską Pielgrzymkę Rodzin. Wraz z nią po raz 13. poszła Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „W mocy Bożego Ducha”. Na Jasną Górę idzie też biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

W czasie liturgii bp Kamiński podkreślił, że pielgrzymka to czas łaski, kiedy człowiek ma szansę odnowić swoją wiarę i miłość do Boga i bliźniego. – Każdy z nas potrzebuje dłuższego bądź krótszego oddalenia od codziennych spraw, od zabiegania, by podjąć refleksję nad rzeczywistości, w której funkcjonuje. Nie da się podejmować ważnych decyzji żyjąc w wirze codzienności – zwrócił uwagę duchowny.

Podkreślił, że pątniczy szlak to także okazja doświadczenie wspólnoty ludzkiej i duchowej. – Idąc przez kilka dni tę samą drogą mamy szansę spotkać ludzi, którzy podzielają nasz system wartości. To niezwykle ubogaca człowieka – przyznał bp Kamiński.

Zachęcał pątników, by z hojnością serca otwierali się na Boże słowa napełniając się łaską, pogłębiali swoją wiarę, uczyli się autentycznej miłości oraz zaufania Bogu. – To będzie wam potrzebne, kiedy wrócicie do codzienności byście byli w stanie służyć innym, by ofiarowywać im to czego będą w danej sytuacji potrzebować – powiedział biskup.

Praska Pielgrzymka Rodzin dzieli się na osiem grup różniących się wiekiem i dynamiką. Obok młodzieży akademickiej, spory odsetek stanowią rodziny, które wyruszają z małymi dziećmi. – Swoją przygodę z pielgrzymką rozpoczęłam mając kilka lat, dziś sama zabieram swoje dzieci. W tym roku najmłodsza córeczka ma pół roku. To dla całej naszej rodziny czas rekolekcji – wyznała Magdalena z Wołomina.

Najmłodsi pątnicy idą w grupie nazywanej "białaskami", którą opiekują się alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Formuje się ona drugiego dnia pielgrzymki. – Obserwując dynamizm i radość dzieci wydaje się, że one dużo łatwiej znoszą trud wędrówki. Nawet w czasie postojów nie brakuje im energii – powiedział Anna z Kałuszyna.

Wraz z Pieszą Praska Pielgrzymką Rodzin po raz 13. podążyła Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. - Przed Mszą strażacy udali się do katedry warszawsko-praskiej, gdzie znajdują się relikwie ich patrona. Tam otrzymali specjalne błogosławieństwo z rąk bp. Kamińskiego. - Niech będzie to dla was czas odnowy duchowej – życzył pątnikom mundurowym biskup warszawsko-praski zachęcając, by zanieśli przed tron Matki Bożej intencje całego swojego środowiska.

Zgodnie z tradycją biskup warszawsko-praski spotka się z pielgrzymami we wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża (9 sierpnia) w sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia.

mag / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao