Wrocław: dolnośląska inauguracja akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Abp Józef Kupny wspólnie z dziećmi dolnośląskich szkół, uczestniczącymi w akcji „Nasza Paka” zapalił pierwsze świece, przygotowane z myślą o tegorocznej akcji wrocławskiej Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

W najbliższym czasie do parafii w całej archidiecezji wrocławskiej trafi ponad 80 tys. świec.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Co roku na polskich stołach wigilijnych płoną ich miliony. Dochód z nich przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Idea akcji od początku nawiązuje do tradycji związanej z pustym miejscem przy stole wigilijnym.

Wrocławska Caritas szacuje, że dzięki tegorocznej akcji pozyska ok. 230 tys. zł. co pozwoli zorganizować m.in. letni wypoczynek nad Bałtykiem dla ponad 800 dzieci z ubogich rodzin, mieszkających na terenie Dolnego Śląska. Poza tym część środków zostanie przeznaczona na żywność i stypendia dla dzieci z Wenezueli żyjących w favelach i slumsach. Akcja wesprze również działalność charytatywną prowadzoną przez parafialne oddziały Caritas. Te wspierają rodziny mieszkające na ich terenie. Najczęściej przygotowują paczki żywnościowe, prowadzą kuchnie charytatywne oraz pomagają w przygotowaniu wyprawek szkolnych.

Inaugurując Wigilijne Dzieło na terenie Dolnego Śląska abp Kupny zauważył, że mieszkańcy archidiecezji wrocławskiej są bardzo wrażliwi na cierpienie drugiego człowieka i chętnie angażują się w pomoc potrzebującym. Dodał przy tym, że od samego początku chrześcijanie w ludziach cierpiących i potrzebujących pomocy dostrzegali samego Chrystusa, stąd – jak zauważył – troska o drugiego człowieka nie jest dodatkiem do chrześcijaństwa, ale jego integralnym elementem. – Nie można mówić, że kocha się Boga będąc obojętnym na to, że obok nas cierpi brat lub siostra – podkreślił abp Kupny.

Metropolita wrocławski przy okazji podziękował szkołom, które zaangażowały się w inicjatywę Caritas Wrocław „Nasza Paka”, polecającą na zbiórce prezentów dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. W praktyce dzieci w klasach przygotowały paczki dla swoich rówieśników, przynosząc zabawki, maskotki lub gry. Dzięki temu w najbliższym czasie do potrzebujących wsparcia rodzin trafi ponad 200 takich paczek.

xrk / Wrocław

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao