Wybrano najpiękniej przystrojone przez dzieci drzewko bożonarodzeniowe na Jasnej Górze

W zaledwie 6 dni aż ponad 30 tys. głosów oddali pielgrzymi na 40 choinek przyozdobionych na Jasnej Górze przez dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej.

Wśród zwycięzców znalazła się placówka, która ręcznie szyte ozdoby - zabawki odda później do dziecięcego hospicjum. Dziś odbył się finał XI Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”, który cieszył się wielkim zainteresowaniem maluchów i pielgrzymów odwiedzających w świątecznym czasie sanktuarium.

Najwięcej, bo ponad 3600 głosów, otrzymało bajecznie kolorowe drzewko nr 15 udekorowane przez przedszkolaków z Węglowic. Dzieci w swej pomysłowości wykorzystały nawet patyczki po lodach. - Niezmiernie się cieszymy, ze mogliśmy się tu trochę naszego serca tu zostawić – wyraziła radość nauczycielka Barbara Kaśków. Dzieci z Węglowic po raz drugi wzięły udział w konkursie i po raz drugi stanęły na podium, w ub. roku ich starsi koledzy ze szkoły zdobyli trzecie miejsce.

Ponad 2400 głosów zdobyła z kolei choinka nr 20 przygotowana przez niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji „Twój Rozwój” Klub Pszczółki w Częstochowie. To drzewko zostało ozdobione ręcznie szytymi zabawkami, które nie tylko cieszą oczy zwiedzających – wyjaśnia Dorota Jakiel. Zwycięzcy przekażą choinkowe zabawki oraz dziś zdobyte nagrody do dziecięcego hospicjum.

- Nam dużo osób okazuje serce, wiec my tym samym cos zrobiliśmy dla innych i to nas najbardziej cieszy – podkreślała Jakiel.

Natomiast na miejscu trzecim uplasowały się maluchy z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego Olka Klepacza w Częstochowie i „Klepaczówki” w Wierzchowisku z liczbą ponad 1600 głosów. Ich drzewko to choinka z numerem 17. - Udział w konkursie i efekt pracy dzieci w postaci pięknie udekorowanych drzewek bożonarodzeniowych łączy ludzi - podkreśla wychowawczyni Natalia Majewska. Placówka bierze udział w konkursie niemalże od początku, choć dopiero teraz stanęła na podium. W tym roku przedszkolaki postawiły na ekologię, szlachetne i starannie wykonane ozdoby powstały głównie z szarego pakowego papieru z białymi dodatkami.

Zwycięzcy otrzymali gry planszowe, ryngrafy Matki Bożej i albumy, a zdobywcy pierwszego miejsca także zaproszenie na wycieczkę do Nadleśnictwa Koszęcin.

Na każdym drzewku zawisło od kilkudziesięciu do kilkuset ręcznie wykonanych ozdób. To jeden z celów konkursu na „Wieczernikową Choinkę”, by nawiązywać do tradycji przodków. Dzieci ze szkoły w Strzelcach Wielkich przygotowywały je przez dwa i pół miesiąca, koncentrując się tematycznie na ważnych rocznicach, jakie przeżywaliśmy w 2018 roku, takich jak 40 lat od ogłoszenia Karola Wojtyły na stolicę Piotrową oraz 100-lecie odzyskania niepodległości. Katechetka Jolanta Kuc wraz ze swoimi uczniami do udziału w konkursie na Wieczernikową Choinkę przystąpiła już po raz czwarty. I choć jeszcze nigdy jej podopiecznym nie udało się wygrać, przyznała, że dzieci mają świetną zabawę i same upominają się o zgłoszenie do konkursu.

Mimo zawiei śnieżnej przybyło wiele maluchów, było radośnie i z kolędą. Jak co roku finał uświetnił Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

Finał poprowadzili z ramienia organizatorów Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

O. Andrzej Grad podziękował dzieciom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie w prace konkursowe, ale też za dzisiejszy liczny udział, mimo trudnych warunków atmosferycznych – Myślę, że jesteście podobni do tych mędrców, którym przyglądaliście się w minioną niedzielę, w uroczystość Objawienia Pańskiego, którzy szli do Jezusa mimo trudności - powiedział.

Zwrócił uwagę, że w dziele konkursowym na „Wieczernikową Choinkę” nie zdobyte miejsce jest najważniejsze, lecz radość, którą niosą pielgrzymom przystrojone przez dzieci bożonarodzeniowe drzewka, wspólnie przeżyty czas na przygotowywaniu ozdób. - W dzisiejszym świecie, trochę zagonionym, w którym tak bardzo się wszyscy śpieszymy, wy swoimi pięknymi dekoracjami, sprawiłyście, że w tym miejscu wszyscy pielgrzymi zatrzymywali się na dłużej – dziękował dzieciom paulin.

W tegorocznym konkursie na „Wieczernikową choinkę” wzięło udział 26 szkół i 14 przedszkoli arch. częstochowskiej. Wzorem lat poprzednich 40 świerków do dekoracji podarowały Lasy Państwowe.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie oraz Radio Jasna Góra.

mir / Częstochowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama