Wykład Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia w WSD

Arcybiskup Grzegorz Ryś wygłosił w niedzielny poranek wykład, który był skierowany do uczestników Seminarium: Wspólne Dziedzictw Chrześcijańsko-Żydowskie.

Spotkanie miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Uczestnicy Seminarium spotkali się już w piątek w murach Łódzkiego Seminarium Duchownego. Podczas swojego wykładu Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na stereotypy o Żydach, a także wskazywał na przyczyny powstawania tych stereotypów.

„Papieże zabraniali oskarżania o mord rytualny od wieku XIII, a niektórzy kilkukrotnie publikowali tekst w którym zbaraniali pod groźbą ekskomuniki, oskarżania Żydów o mord rytualny. W Kościele nie ma sporu jakie jest nauczanie w tej kwestii. Można by się spierać czy reakcja nie była za późna, czy nie powinna nastąpić wcześniej, ale nie ma sporu jakie było nauczanie Papieży. Natomiast nauczanie papieskie to jedno, a drugie to jest to, co jest poziomem sztuki, nauczania w kazaniach, co wisi na ścianach w kościołach, a także  to co ludzie mówią do siebie. To jest to co tworzy świadomość”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao