Z Koła Podbiegunowego do Lichenia

Pielgrzymi z odległej Norwegii modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przybyli do Polski z diecezji Tromsø, leżącej najdalej na północ, która sięga Koła Podbiegunowego.

Grupa przyleciała do Polski wraz z ks. Andrzejem Kościukiewiczem należącym do zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Jak wyjaśnił zakonnik, pielgrzymka została zorganizowana na prośbę sióstr zakonnych, z którymi współpracuje, gdyż zakonnice chciały zobaczyć Polskę – rodzinny kraj św. Jana Pawła II.

„Pełnię posługę duszpasterską w miejscowości Bodø leżącej za Kołem Podbiegunowym. Moja parafia znajduje się w diecezji Tromsø, leżącej najdalej na północ. Na terenie diecezji Tromsø leży miasto Hammerfest, gdzie znajduje się Południk Struvego - jeden z 258 trójkątów triangulacyjnych, służących do określenia dokładnego kształtu i rozmiarów Ziemi.” – powiedział ks. Kościukiewicz.

W Norwegii, z krótkimi przerwami, kapłan pracuje od 13 lat. – „Zostałem tam wysłany przez swojego przełożonego. Aktualnie w mojej diecezji nie ma żadnego księdza katolickiego pochodzenia norweskiego: biskupem diecezjalnym jest Chorwat, jest dwóch księży pochodzenia niemieckiego a resztę stanowią Polacy – jest nas w sumie 12 księży z Polski. Moja diecezja ma 2 tysiące kilometrów rozciągłości i duszpastersko obsługuje także Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie, a najbliższy ksiądz oddalony jest ode mnie o 320 km.”

Pielgrzymi w Polsce spędzą w sumie 8 dni. W niedzielę, 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, udali się do klasztoru oo. Kamedułów w Bieniszewie. Odwiedzili także Warszawę, Kazimierz Biskupi i Rogoźno - rodzinną miejscowość księdza Kościukiewicza. Modlili się także podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao