13 grudnia zapal Światło Wolności w oknie! To gest wdzięczności i pamięci

Ta niedziela to dzień modlitw za ofiary stanu wojennego. Abp Stanisław Gądecki zachęca do włączenia się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Przewodniczący Episkopatu w niedzielę o 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne Światło Wolności, upamiętniające ofiary komunistycznych represji.

Do akcji włączy się również sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

„Zapalenie w oknach 13 grudnia o 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając Światło Wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki” – powiedział bp Miziński.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama