Akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej w Płocku

Akt oskarżenia wobec trzech osób skierowała do sądu prokuratura w Płocku. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła plakatów i naklejek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli - symbolu środowisk LGBT. Sprawcom profanacji grozi do 2 lat więzienia.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. i Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę Małgorzata Orkwiszewska, prokurator rejonowa w Płocku.

Jak dodała, z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu.

W nocy z 26 na 27 kwietnia ub. roku na terenie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku rozwieszono plakaty i naklejki przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus z aureolami w kolorach tęczy - symbolu środowisk LGBT.

Ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział śledztwo w tej sprawie: „Nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych na tego typu kulturowe barbarzyństwo” - napisał na Twitterze.

Profanacja była najprawdopodobniej reakcją środowisk LGBT na wydarzenia, które miały miejsce w płockiej parafii w okresie Wielkanocy. Na Grobie Pańskim pod hasłem „Zachowaj nas od ognia niewiary” na ustawionych pod krzyżem pudełkach znalazły się m.in. napisy „LGBT”, „Gender”, „Zboczenia”. W kolejnych dniach w kościele dochodziło do prowokacji inicjowanych przez aktywistów LGBT. Proboszcz parafii otrzymywał też groźby m.in. zagrażające jego życiu. Sprawa została zgłoszona płockiej Policji.

W związku z profanacją 27 kwietnia oświadczenie wydał ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: „Ogromny ból spowodowała profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (…). Ta profanacja napełnia bólem i niepokojem Polki i Polaków, dla których Jasnogórska Ikona jest świętością. Apelujemy, aby – niezależnie od przekonań i osobistych poglądów – szanować uczucia religijne ludzi wierzących”.

Dwa dni po wydarzeniu w kościele parafialnym św. Maksymiliana Kolbego odbyło się nabożeństwo przebłagalne za profanację wizerunku Matki Bożej. W zaproszeniu do udziału w tej modlitwie wynagradzającej biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski napisał: „Maryjo Królowo Polski, jesteśmy przy Tobie, pamiętamy, czuwamy!”.

lk, eg, BPKEP / Płock

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao