Beskid Żywiecki: stulecie urodzin Jana Pawła II na Bendoszce

Pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej w Beskidach dziękowano za dar papieża Jana Pawła II w przededniu 100 rocznicy jego urodzin.

24-metrowy stalowy krzyż, stojący na wysokości 1144 metrów n.p.m. w masywie Wielkiej Raczy od ponad dekady jest miejscem spotkań uczestników Ogólnopolskiego Rajdu Szlakami Papieskimi. Z powodu pandemii rajd został odwołany.

Pod krzyżem sprawowania była Msza św. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej ks. Jan Gawlas w asyście ks. Romana Sławeńskiego, proboszcza parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, który wygłosił kazanie. Uczestnicy modlitwy odmówili po Mszy Różaniec.

Stojący na szczycie Bendoszki Wielkiej 24-metrowy stalowy krzyż to jubileuszowa pamiątką, którą wzniesiono w 2000 roku w masywie Wielkiej Raczy, na terenie parafii Rycerka Górna. Roztacza się stąd rozległa panorama na dolinę górnej Soły oraz na pasmo Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, z widokiem Babiej Góry i Wielkiej Fatry.

17 kwietnia 1999 roku podczas audiencji papieskiej w Watykanie projekt krzyża, opracowany przez architektów Jacka Niedźwiedzkiego z Czechowic-Dziedzic i Józefa Pasierbka z Bielska-Białej, przedstawił Janowi Pawłowi II inicjator przedsięwzięcia, ks. Edward Ćmiel.

W lipcu 1999 roku plac przyszłej budowy poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz powiedział wtedy: „Nas już nie będzie, a ten krzyż na następne wieki pozostanie i będą wspominać mieszkańcy tej pięknej ziemi tych, którzy na znak swojej wiary, nadziei i miłości ten krzyż postawili”.

16 września 2000 roku odbyły się uroczystości poświęcenia Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej.

rk / Rycerka Górna

« 1 »

reklama

reklama

reklama