Beskidy: dewastacja krzyża na Trzech Lipkach

Nieznani sprawcy zniszczyli papieską tablicę, która znajduje się u podnóża Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Wzgórzu Trzy Lipki w Starym Bielsku. Wypalaną w glinie pamiątkową tablicę przedstawiająca papieża z pastorałem oraz kamienną podstawę krzyża ktoś oblał czerwoną farbą.

To kolejny akt wandalizmu, jaki ostatnio dotknął miejsca związane z kultem religijnym w Beskidach. Kilka dni temu jeden z turystów odkrył, że doszło do zniszczenia 136-letniej kapliczki na „Przełęczy u Panienki” w Beskidzie Małym. Sprawę wyjaśniają policjanci z Kobiernic.

Tym razem nieznani sprawcy zdewastowali za pomocą farby płaskorzeźbę poświęconą Janowi Pawłowi II u stóp Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej. Wypalana w glinie pamiątkowa tablica przedstawia papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża. Uszkodzono także cokół krzyża.

Bielska policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Zdarzenie zakwalifikowano jako profanację kultu religijnego.

Wzgórze Trzy Lipki to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Nieopodal znajduje się jedyny w Polsce klasztor sióstr redemptorystek. Przychodzi tu też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów.

Widoczny z daleka 40-metrowy, stalowy krzyż stanął na wzgórzu w 2001 roku, a władze Bielska-Białej zagospodarowały teren wokół symbolu religijnego. Pojawiły się rośliny i kamienie ozdobne oraz ławki. Utworzono też asfaltową drogę dojazdową i mały parking.

Ze starobielskim wzgórzem wiążą się legendy. Miały się wokół niego toczyć walki ze Szwedami w 1645 roku oraz wędrować wojska polskie idące na odsiecz Wiedniowi. Nazwa Trzy Lipki wzięła się od rosnącego tam w przeszłości lipowego lasu, po którym zostały jedynie trzy drzewa.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama