Beskidy: ewangelizacja na Romance

Romanka w Beskidzie Żywieckim była przedostatnim szczytem górskim, na którym odbyło się 15 sierpnia spotkanie w ramach wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. W tym roku, z powodu obowiązującego reżimu sanitarnego, przedsięwzięcie przybrało formę indywidualnych wycieczek.

Przewodnikiem w wędrówkach górskich jest św. Jan Paweł II, a w szczególności jego medytacje zawarte w „Tryptyku Rzymskim”.

Na beskidzkiej górze położonej na wysokości 1366 metrów nie było, tak jak w poprzednich siedmiu edycjach przedsięwzięcia, Mszy św. i ewangelizacyjnych dynamik. Motywem przewodnim był tym razem „Sąd” – nawiązujący do fragmentu „Tryptyku Rzymskiego” – „Oto widzą siebie pomiędzy Początkiem i Kresem, pomiędzy Dniem Stworzenia i Dniem Sądu... Postanowiono człowiekowi raz umrzeć, a potem Sąd!”. Tytuły poszczególnych medytacji z tego najsłynniejszego poematu papieża towarzyszą spotkaniom na kolejnych szczytach.

Gospodarzem spotkania była Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”. Uczestnicy indywidualnych wędrówek, którzy dotarli na szczyt różnymi szlakami, otrzymali od organizatorów także fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” z odpowiednim cytatem.

W ramach wakacyjnej ewangelizacji w Beskidach zaplanowano jeszcze tylko jedno spotkanie 22 sierpnia – na Wielkiej Raczy („Bóg Przymierza”).

„Ewangelizacja w Beskidach” to inicjatywa, która narodziła się wśród wspólnot związanych z rychwałdzkim sanktuarium. Ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Wspólnotami odpowiedzialnymi za projekt są m.in.: Francesco Team, Fraternia Franciszkańska i Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Od ośmiu lat podczas wakacyjnej akcji na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej. Dotąd w przedsięwzięciu udział wzięło około 5 tys. osób.

rk / Żabnica

« 1 »

reklama

reklama

reklama