Czym zwyciężać zło? Dobrem, postem i modlitwą

Musimy wciąż pamiętać słowa: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Potrzebna jest dziś jedność ducha. Potrzeba siły, ale nie takiej, którą niesie pięść, ale siły modlitwy.

Ostatnio bardzo często powtarzane jest wulgarne słowo na literę w. Umieszczane na murach zahacza o wandalizm. Jak na to odpowiedzieć? Odwróćmy literkę i wyjdzie słowo na m - modlitwa! Potrzeba siły, ale nie takiej, którą niesie pięść, ale siły modlitwy. Zwłaszcza teraz, kiedy szaleje pandemia koronawirusa i nieustannie przybywa chorych, a na ulicy trwają Strajki Kobiet, trzeba wziąć do ręki różaniec i zacząć pościć. Apelują o to biskupi, apelują wspólnoty parafialne, apelują księża i wierni świeccy w mediach społecznościowych. Siłą Kościoła Chrystusa jest modlitwa.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał w liście do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej: "Musimy wciąż pamiętać słowa św. Pawła, które tylekroć powtarzał nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!". Odniósł się do niepokojów społecznych. Protestujących prosił o poszanowanie kościołów, wiernych natomiast o modlitwę i nie odpowiadanie agresją. "Jako ludzie wierzący jesteśmy wezwani do modlitwy" - przypomniał, apelując jednocześnie, aby nie zapominać o trwającej pandemii i modlić się także za chorych i cierpiących z powodu COVID-19 oraz o ustanie zarazy.

Do postu i modlitwy za życiem wezwał wiernych również abp Marek Jędraszewski. "Ponieważ nasz Mistrz, Jezus Chrystus, wzywał do prawdziwej miłości bliźniego, zwracam się z serdeczną prośbą o podjęcie modlitwy i postu w intencji zrozumienia tej prawdy przez wszystkich, a także o pokój w naszej Ojczyźnie. Szczególnie proszę o to, aby w każdej rodzinie codziennie odmawiano jedną dziesiątkę różańca oraz podejmowano akty wyrzeczenia i umartwienia w tych intencjach" - napisał metropolita krakowski. Członkowie krakowskich wspólnot już zaczęli akcje modlitewne. Ks. Marcin Rozmus, moderator Grup Apostolskich, zaprasza do codziennej Komplety oraz różańca w intencji wzrostu miłości i szacunku dla życia oraz przebłaganie Boga za odrzucony dar życia.

W internecie także nie brakuje inicjatyw modlitewnych. Michalici proszą wszystkich o zjednoczenie się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego w piątek o 15.00, w intencji pokoju w Polsce i naszych sercach. "Módlmy się za nienarodzone dzieci, zwolenników aborcji i sprawców aktów wandalizmu i profanacji. Powierzajmy także osoby wierzące i cały Kościół, byśmy "byli wolni od lęku, zastraszania, ale przede wszystkim od żądzy odwetu", jak mówił bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Módlmy się, aby Miłosierdzie Boże dotknęło nas, a także osoby, które dokonały aborcji, lekarzy, wszystkich, którzy przyczynili się do pozbawienia życia nienarodzonych. Pamiętajmy w swojej modlitwie także o kobietach, które potrzebują wsparcia, o rodzicach niepełnosprawnych dzieci" - apelują na stronie wydarzenia na Facebooku.

Apel o modlitwę wystosowała też Centralna Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie. "W tym trudnym pod wieloma względami czasie potrzebne jest nasze świadectwo i konkretna pomoc" - piszą jej członkowie. Zachęcają do modlitwy o pojednanie w naszym społeczeństwie i podejmowanie postu w tej intencji. Ponadto proszą tych, który jeszcze tego nie zrobili, do podjęcia się konkretnej pomocy konkretnej rodzinie zajmującej się osobami z niepełnosprawnościami. "Niech naszą odpowiedzią na agresję i słowa nienawiści będzie sianie dobra" - piszą odpowiedzialni za Diakonię Życia małżonkowie Agnieszka i Aleksander Jarominowie.

Ks. Waldemar Maciejewski z archidiecezji katowickiej zaprasza z kolei do "siania Słowa Bożego" w internecie. Można umieszczać na tablicach w mediach społecznościowych krzepiące cytaty z Pisma Świętego, oznaczając je hashtagiem #siejemyBożeSłowo. Ksiądz prosi o modlitwę za tych, którzy będą czytać te fragmenty, by Słowo poruszało ich serca. Dzielenie się teraz Słowem Życia wymaga odwagi, ale właśnie dzielenie się dobrocią, dobrym słowem, może zwyciężać zło.

Inicjatyw dotyczących modlitwy i postu jest coraz więcej. Co ważne, często idą za tym deklaracje pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi, chorymi dziećmi. Kościół pomagał im od zawsze. Jeśli trzeba będzie jeszcze większej pomocy, organizacje kościelne są na to przygotowane.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama