Dziś rozpoczynają się VIII Płockie Dni Żydowskie

Wernisażem wystawy „Mezuza – Pamięć – Tożsamość” rozpoczynają się dziś VIII Płockie Dni Żydowskie (1-4 września).

Ich organizatorem jest Muzeum Żydów Mazowieckich - Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kwiatka 7. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale zainteresowani powinni wcześniej zgłosić się po wejściówki. Spotkania rozpoczynają się o godz. 18.00.

VIII Płockie Dni Żydowskie potrwają od 1 do 4 września. Rozpoczyna je we wtorek 1 września otwarcie wystawy „Mezuza – Pamięć – Tożsamość”. Jest to wystawa fotografii poświęcona mezuzom, a właściwie śladom po nich. Mezuza to zwój pergaminu z fragmentem Tory, zamknięty w niewielkim pojemniczku z drewna lub metalu. Tradycyjnie umieszczany jest na futrynie drzwi w żydowskich domach. Jeszcze w sierpniu 1939 roku mezuzy można było zobaczyć w drzwiach wielu domów i kamienic ówczesnej Polski. Wraz z zagładą Żydów z krajobrazu zniknęły także mezuzy.

Autorami wystawy są Helena Czernek i Aleksander Prugar z fundacji Mi Polin / Z Polski. Zajmują się oni szukaniem śladów po mezuzach w Polsce i zagranicą, tworzeniem współczesnych judaików, warsztatami dotyczącymi kultury i tradycji żydowskiej. Na wystawie obecny jest m.in. sfotografowany i opisany ślad po mezuzie w Płocku, odnaleziony podczas wspólnych poszukiwań przez Mi Polin i grupę płocczan we współpracy z Muzeum Żydów Mazowieckich. Autorzy wystawy stworzyli największą bazę po mezuzach na świecie.

W środę 2 września organizatorzy zapraszają na musical „Siostry Parry”. Głównymi bohaterkami musicalu są siostry Chaja i Malka Pegelman, które w latach dwudziestych ubiegłego wieku wyruszyły z galicyjskiego miasteczka do Nowego Jorku, by zrealizować marzenia o lepszym życiu. Na miejscu, już pod nazwiskiem Perry przekonują się, że życie emigranta bywa trudne, ale nie składają broni. Oprawę do opowieści o ich losach stanowią m.in. tradycyjne pieśni żydowskie i numery musicalowe śpiewane w językach polskim, jidysz, niemieckim i angielskim. Musical „Siostry Parry” w reżyserii Piotra Szalszy jest produkcją Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu.

W czwartek 3 września zaplanowano wieczór słowno-muzyczny „Niewzajemna miłość” w wykonaniu Sławomiry Łozińskiej i Pawła Olejniczaka. Sławomira Łozińska – aktorka filmowa (warto wspomnieć jej pamiętne role w serialach „Daleko od szosy” i „W labiryncie”) i teatralna (związana m.in. ze stołecznym Teatrem Narodowym i Teatrem Polskiego Radia), odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – w towarzystwie skrzypka Pawła Olejniczaka zaprezentuje wiersze w języku polskim, jidysz i hebrajskim. Ich twórcami są m.in. Władysław Szlengel, Irit Amiel, Tadeusz Różewicz, Roman Brandsteatter, Hanoch Levin. Jest w nich zawarta tęsknota, tradycja, patriotyzm.

Na zakończenie VIII Płockich Dni Żydowskich w piątek 4 września odbędzie się koncert pieśni żydowskich w wykonaniu chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Chór ten założyli w Płocku i prowadzą Anna i Wiktoria Bramscy. Powstał z istniejącego przy płockiej bazylice katedralnej od 1998 roku Chóru Chłopięcego Pueri Cantores Plocesnes oraz założonego przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w 2006 roku Chóru Dziewczęcego Puellae Cantantes Plocenses. Chór występował już w wielu miastach świata, w tym m.in. w Filharmonii Narodowej w Moskwie, Katedrze Westminsterskiej w Londynie, Bazylice Narodów w Waszyngtonie, Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Płoccy chórzyści mają w swoim dorobku wiele nagród. Wystarczy powiedzieć, że w 2019 roku zdobyli dwa złote medale oraz Grand Prix w konkursie International Festival Chorus Inside Summer we włoskim Chieti i cztery złote na International Chorus Festival of Karpenissi and Choir Competition „Antonio Vivaldi” w Grecji.

Z powodu pandemii wstęp na wszystkie wydarzenia jest możliwy z maseczkami zasłaniającymi usta i nos oraz za okazaniem bezpłatnych zaproszeń. Ich ilość jest ograniczona.

Muzeum Żydów Mazowieckich powstało w Płocku w odrestaurowanej zabytkowej bożnicy – tzw. Małej Synagodze. Było to możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji obiektu wyniósł 9 mln zł, w tym 7,7 mln zł wyniosło dofinansowanie z Unii Europejskiej, przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego. Znajduje się w dwukondygnacyjnym budynku w stylu klasycystycznym. W ramach projektu odtworzono wygląd budynku z lat 60. XIX w.

Muzeum jest nowoczesną, edukacyjną i interaktywną ekspozycją, znajdują się w niej kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcja obrazów Feliksa Tuszyńskiego z Izraela i multimedialna prezentacja. Dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum staje się płockim centrum spotkań kultur. Od początku istnienia placówka prowadzi aktywną działalność kulturalną.

eg / Płock

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao