Dzisiaj rusza nowy cykl wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

Nowy cykl wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego to niespieszne, acz intrygujące rozmowy przy herbacie lub kawie o ludziach i sprawach, które przyjaciół DOL i liturgicznych poszukiwaczy mogą zaciekawić: skąd się wzięła dominikańska muzyka, jaka sztuka powinna zdobić nasze kościoły, komu się chce studiować liturgię, jak to jest być katechumenem.

O tych i wielu innych kwestiach w nowej serii Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zdolni”, rozmawia o. Łukasz Miśko OP i jego goście.

– „Świat z okna. Z okna można zobaczyć więcej niż tylko ulicę, człowieka, który gdzieś przemknie, blok po drugiej stronie, drzewo. Z takiego okna, do którego zaprosimy naszych widzów, można zobaczyć głębię tajemnicy i piękna” – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i zarazem gospodarz nowego programu.

zapowiedź cyklu

– „Będziemy raz w tygodniu, w każdy czwartek, rozmawiać przy herbacie lub kawie z tymi, którzy przez okno tajemnicy patrzą w głąb samego Boga” – wyjaśnia o. Łukasz.

Uczestnikami spotkań przed kamerą będą przyjaciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, którzy piszą muzykę, tworzą sztukę sakralną, studiują teologię. Twórcy cyklu zamierzają z nimi rozmawiać o dobru i pięknie.

W pierwszym odcinku w czwartek 7 maja gościem programu jest o. Mirosławem Pilśniakiem, który był jednym z inicjatorów liturgicznych i muzycznych przemian w krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

W scenerii zakonnego pokoju ojcowie rozmawiają o pionierskich poszukiwaniach, które stały u początku dzisiejszego kształtu bodaj najbardziej rozpoznawalnych celebracji Triduum Paschalnego w Polsce.

Ojciec Mirosław Pilśniak jest autorem wielu kompozycji muzyki liturgicznej, obecnych w śpiewniku „Niepojęta Trójco”. Był m.in. przeorem krakowskiego klasztoru, a przez ostatnie 20 lat pracował jako duszpasterz rodzin w Warszawie. W połowie 2019 roku ponownie rozpoczął pracę w Krakowie jako pracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

o muzyce u Dominikanów

Cykl jest dostępny na kanale YouTube Liturgia.pl, a także w wersji do słuchania jako podcast m.in. w Apple Podcasts (iTunes), Google, Spotify.

mw

źródło: Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama