reklama

Halina Kwiatkowska: Z Karolem Wojtyłą przyjaźniłam się 72 lata

- Z Karolem Wojtyłą, a potem Ojcem Świętym Janem Pawłem II, przyjaźniłam się przez 72 lata – mówi Halina Kwiatkowska, która znała się z Karolem Wojtyłą z ich szkolnych czasów w Wadowicach.

Łączyła ich wspólna pasja – teatr. Opowieść krakowskiej aktorki otwiera cykl „Poznaj Go” przygotowany z okazji obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.

Karol Wojtyła był uczniem męskiego gimnazjum w Wadowicach, a Halina Królikiewiczówna uczennicą żeńskiego. Połączyła ich wspólna pasja – szkolny teatr. Pierwszą ważną sztuką była „Antygona”. Halina grała tytułową rolę, a Karol partnerował jej jako Hajmon. Tragedia Sofoklesa musiała mocno zapaść w serce Karola Wojtyły, bo już jako papież, w czasie spotkania z rodakami w Wadowicach w 1999 r., recytował z pamięci obszerne fragmenty. Później Halina z Karolem byli teatralną parą także w dramacie Słowackiego – ona jako Balladyna, a on jako Kirkor.

- On był pogodnym kolegą, dlatego go bardzo lubili w szkole, mimo że nie pozwalał odpisywać swoich zadań, a uczył się wspaniale. Natomiast jeśli jakiś kolega nie rozumiał danego tematu, to on przychodził, siadali gdzieś w kątku i on go uczył – wspomina Halina Kwiatkowska i wskazuje też na sportowe pasje Karola Wojtyły – szczypiorniak, pływanie, rower, a przede wszystkim góry.

- Ale z tym wszystkim ten chłopiec był jak gdyby odrębny. Nie umiem powiedzieć na czym ta odrębność polegała – mówi Halina Kwiatkowska zwracając uwagę, że Karol w młodości stracił najpierw matkę, a potem starszego brata i wychowywał się sam z ojcem; w tym czasie – mimo tak młodego wieku - czytał filozoficzne książki i uczył się obcych języków. – Ale nie to było jego główną cechą. Główną cechą Karola była niesłychana pobożność, którą wpoił w niego ojciec – mówi Halina Kwiatkowska i dodaje, że Karol Wojtyła był w Wadowicach widywany w kaplicy Matki Boskiej, jak leżał krzyżem w czasie modlitwy.

Po maturze i Halina, i Karol zaczęli studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny oboje należeli do zespołu Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka. Wśród ich rówieśników było wiele utalentowanych kolegów i koleżanek, ale – jak podkreśla aktorka – „On spośród nas – jeśli można tak powiedzieć – zrobił największą karierę”.

Halina Kwiatkowska (ur. 1921) – aktorka i pedagog. Grała na scenach krakowskich - w teatrze im. Słowackiego i w Starym Teatrze, współpracując m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m. in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa. Przez wiele lat była pedagogiem krakowskiej PWST. Odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

***

Obchody 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II są okazją do przybliżenia jego postaci szczególnie tym, którzy urodzili się już po śmierci papieża. To także okazja do przedstawienia Karola Wojtyły takim, jakim znali go tylko jego najbliżsi współpracownicy i przyjaciele – świętego i niezwykłego w swojej normalności.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej przygotowuje serię wywiadów z tymi, którzy mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II – koleżanką z Wadowic, członkami „Rodzinki”, uczniami, najbliższymi współpracownikami w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo będą się ukazywać przez cały rok 2020 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej diecezja.pl oraz w diecezjalnych mediach społecznościowych.

Serię nazwano „Poznaj Go”, a w mediach społecznościowych materiały związane z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły opatrzone są hasztagiem #Karol1920. Projekt realizowany jest przy wsparciu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao