Hercules z pomocą humanitarną Caritas Polska w drodze do Bejrutu

Dziś o godzinie 8.00 rano czasu polskiego z wojskowego portu lotniczego Warszawa Okęcie wystartował specjalny samolot wojskowy z pomocą Caritas Polska dla mieszkańców Bejrutu. Jest to pierwszy z dwóch przewidzianych transportów humanitarnych do stolicy Libanu.

Miesiąc po wybuchu środków chemicznych w dzielnicy portowej Bejrutu Caritas Polska zorganizowała transport lotniczy pomocy humanitarnej. W mieście zniszczeniu uległa zabudowa w promieniu ok. 20 km. Zabici, tysiące rannych i pozbawionych dachu nad głową to tragiczny bilans zdarzenia. Potrzeby mieszkańców zrujnowanego miasta są nadal ogromne, dlatego dziś wojskowy statek powietrzny C-130 Hercules zabrał środki higieniczne i żywność pozyskane przez Caritas Polska dla tych, którzy ucierpieli w sierpniowej katastrofie. Do załogi C-130 dołączyła delegacja Caritas Polska z ks. Marcinem Iżyckim na czele oraz Zdzisław Sokal, doradca Prezydenta RP. Lot do Bejrutu na wniosek Caritas Polska udało się zorganizować dzięki pomocy polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Już na drugi dzień po tragedii w Bejrucie Caritas Polska aktywnie włączyła się w akcję pomocy mieszkańcom miasta. Efektem naszych działań oraz ogromnej solidarności Polaków jest już ok. 5 mln zł zebranych na odbudowę stolicy Libanu oraz 20 ton żywności i artykułów higienicznych, których bardzo potrzebują poszkodowani w tej katastrofie. Cieszymy się, że dzięki uprzejmości polskiego wojska możemy sprawnie dostarczyć mieszkańcom Bejrutu niezbędną pomoc. Dziękujemy też wszystkim darczyńcom i wielu firmom, które tak ofiarnie włączyły się w naszą akcję – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wartość pomocy, którą Hercules zabrał do Bejrutu, opiewa na niemal 200 000 zł, a ciężar przekazanego towaru wynosi ok. 10 ton – to jedynie o tonę mniej niż maszyna może zabrać na pokład. Ponieważ Caritas Polska pozyskała od firm ponad 20 ton żywności i środków higienicznych, przewidywany jest kolejny transport pomocy humanitarnej do Bejrutu na przełomie września i października.

Na pomoc dla mieszkańców stolicy Libanu Caritas Polska przeznaczyła m.in. termometry bezdotykowe, maseczki ochronne, najpotrzebniejsze środki higieniczne, takie jak mydło, proszek do prania czy szampon, oraz żywność o długim terminie przydatności – m.in. makaron, ryż, sól, cukier i olej. Wśród darczyńców są: Paramedica, Lidl Polska, Integree, Ka-Maj Sp. z o.o. Sp. k., Colian Sp. z o.o., Krajowa Spółka Cukrowa S.A., Polskie Młyny S.A., Kruszwica S.A., Rossmann, a także Alma-Color Sp. z o.o., Famina Sp. z o.o. i Marion Sp. z o.o.

Środki higieniczne i żywność to jedynie część pomocy, jaką Caritas Polska przeznaczyła dla mieszkańców Bejrutu. Na konto organizacji wciąż trafiają środki finansowe od darczyńców – w tej chwili zebrano już prawie 5 mln zł, a wpłaty wciąż napływają. Środki te zostaną przekazane Caritas Liban. W pierwszej kolejności pomoc gotówkowa trafi do osób, które w wyniku katastrofy straciły domy i dobytek, by mogły wynająć mieszkanie i wyremontować budynki, a także zakupić potrzebne sprzęty gospodarstwa domowego. Następnie zebrane środki finansowe pozwolą skoncentrować się na działaniach przywracających ludziom możliwość zarobkowania. Ponadto wsparcie finansowe umożliwi niesienie poszkodowanym pomocy psychologicznej i medycznej.

Jak możesz pomóc?

Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/bejrut

Wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: BEJRUT)

Wysyłając SMS o treści BEJRUT pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

O Caritas
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych, oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Caritas Polska od trzech lat dynamicznie zwiększa skalę działania. W 2019 roku jej wydatki na działalność dobroczynną przekroczyły rekordowy pułap 100 milionów złotych. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

źródło: Dział Komunikacji Caritas Polska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao