Inicjatywy związane z Rokiem Błogosławionego Euzebiusza

O węgierskich początkach Zakonu Paulinów oraz o postaci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, opowiada jubileuszowa wystawa otwarta 20 stycznia w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

– To będzie taka dobra lekcja dla pielgrzymów, którzy kojarzą paulinów tylko z Jasną Górą, żeby zobaczyli, że Zakon ma taką bogatą historię, i że paulini przybyli tutaj z Węgier, i tam są nasze korzenie. Ta historia jest bardzo bogata i inspirująca – mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Już w najbliższą sobotę, 25 stycznia dotrze z Węgier na Jasną Górę „PALOS-BUS” – mobilna wystawa o paulinach i ich założycielu. Wyjątkowe mobilne muzeum przygotowali węgierscy paulini. Ekspozycja w nowatorski sposób stara się ukazać atrakcyjność życia zakonnego, opartego na ośmiu błogosławieństwach – wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów. „Mowa jest o habicie, o historii naszego Zakonu, o klasztorach paulińskich, ale również o Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski, Królowej Węgier. Dowiemy się, co jest ukryte w symbolice herbu jasnogórskiego, będziemy mogli poznać najwybitniejszych twórców paulińskich, ale też naszych ofiarników w duchu błogosławieni-prześladowani, mamy na myśli prześladowania tatarskie, tureckie i za czasów komunizmu. Pokazana będzie również historia bł. Euzebiusza i różne dzieła paulińskie, te stare i te nowe”.

Wystawa interaktywna będzie zaopatrzona w kody QR, co umożliwi pielgrzymom pogłębienie wiedzy i skorzystanie z dodatkowych materiałów: filmów, zdjęć, muzyki, fotografii czy wywiadów z zakonnikami. Ekspozycja dostępna będzie w języku polskim, węgierskim i angielskim. Mobilne muzeum na dziedzińcu jasnogórskim będzie otwarte dla pielgrzymów w sobotę i niedzielę 25 i 26 stycznia. Potem autobus pojedzie do największych klasztorów paulińskich: Świdnicy, Wrocławia, Wieruszowa, Torunia i Warszawy. Na Jasną Górę powróci na początku lutego.

O bł. Euzebiuszu, przeszłości i współczesności białych mnichów opowiada także cykl filmowy na kanale YouTube pt. „Płomyki w Zakon zebrane – 12 rozmów o duchowości”. O tym projekcie opowiada o. Michał Legan: „Będziemy próbowali w tych krótkich filmach rozmawiać o kolejnych rysach duchowości bł. Euzebiusza z różnymi gośćmi. To jest taka bardzo dobra okazja, żebyśmy my paulini, ale także ci wszyscy, którzy nasz Zakon kochają, którzy mu towarzyszą, żebyśmy spojrzeli wspólnie na życie i dzieło błogosławionego Euzebiusza”.

Kolejne odcinki publikowane będą 11 dnia każdego miesiąca 2020 roku na portalu YouTube.

Szczegółowy harmonogram obchodów jubileuszu odnaleźć można na stronie na stronie www.cbe.paulini.pl w zakładce: „Rok Euzebiusza”.

Za: www.jasnagora.com / Biuletyn CiZ

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao