Jasna Góra: obchody 39. rocznicy śmierci Prymasa Wyszyńskiego

27 maja odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Maryjne drogi do świętości kard. Stefana Wyszyńskiego” natomiast 28 maja rozpocznie się szczególna modlitwa, o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym, nazwana „Nocne kołatanie do Matki Najświętszej u progu beatyfikacji”.

- Ten dar trzeba nam wyprosić na kolanach - uważa abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreśla, że „trzeba nam się modlić, a nie tylko oczekiwać na lepszy czas, bo Bóg ma swoje drogi i często nas zaskakuje swoimi sposobami rozwiązywania różnych spraw, dlatego mamy prawo i obowiązek o to prosić”.

Abp Depo dodaje, że trwanie na modlitwie i w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego to nasza powinność. - By potem umieć dziękować Bogu za ten dar otrzymany, dzisiaj trzeba się do niego przygotować również poprzez duchowe zgłębianie np. treści przemówień ks. Prymasa, programów, które nam wyznaczał, bo one nas zaskakują, że są nader aktualne, to nie jest coś co było aktualne w latach 60. XX wieku, ale jest to wciąż zadanie do spełnienia - powiedział metropolita częstochowski.

Nazwa modlitwy na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej” to nawiązanie do słów samego ks. Prymasa, który w swych zapiskach w 1981r., na kilka tygodni przed śmiercią, zanotował je w odniesieniu do podjętej przez jego duchowe córki z Instytutu nocnej modlitwy u Matki Bożej o jego zdrowie.

Czuwania zainagurowane zostaną w najbliższy czwartek, 28 maja, w dzień 39. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego, a zakończą się 25 sierpnia, czyli w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Rozpoczynać się będą Apelem Jasnogórskim, o 23.00 sprawowana będzie Msza św. o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Wezmą w nich udział wierni arch. częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i wspólnot. - To dla nas zadanie, by duchowo się łączyć i dołożyć swoją cząstkę do tej modlitwy zawierzenia - podkreśla abp Depo.

Już w środę, 27 maja, a więc w przeddzień rocznicy śmierci ks. Prymasa na Jasnej Górze odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Maryjne drogi do świętości kardynała Stefana Wyszyńskiego”. W perspektywie dnia dopełniającego ziemskie życie Prymasa zaplanowano rozmowę z o. Zdzisławem Kijasem, relatorem procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego o pozostawionym przez niego wymownym testamencie „Jedyny program to Ona”. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19.30 zatytułowane jest: „Jedyny program - życie oddane - Soli Deo per Mariam”.

Transmisja m.in. w Radiu Jasna Góra i YouTubie.

Tradycyjnie w nocy z 27 na 28 maja odbędzie się kolejne czuwanie w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji prowadzone przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo Sługi Bożego trwać będzie błaganie za Ojczyznę i o ustanie epidemii w Polsce i na świecie.

W rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, 28 maja, 40. ogólnopolską pielgrzymkę przeżywać będą członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego ks. Prymas jest patronem.

Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele wspólnoty na czele z przewodniczącym Rady Nadzorczej i prezesem Zarządu.

Wśród intencji przede wszystkim dziękczynienie za lata pielgrzymowania do tronu Królowej Polski i wielkiego Prymasa a także błaganie o ogłoszenie go błogosławionym.

Na program 40. pielgrzymki „Civitas Christiana” na Jasną Górę złożą się o godz. 13.30 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo transmitowana m.in. przez Telewizję Trwam i Radio Jasna Góra oraz droga krzyżowa po wałach i modlitwa o beatyfikację przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

it / Jasna Góra

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao