reklama

Kaplica Zygmuntowska katedry wawelskiej w sierpniu dostępna dla turystów

Znajdująca się na co dzień za zamkniętą kratą Kaplica Zygmuntowska w katedrze na Wawelu będzie w sierpniu dostępna dla turystów. - W ten sposób chcemy uczcić 500. rocznicę urodzin króla Zygmunta Augusta, która przypada 1 sierpnia - opisuje ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii archikatedralnej.

Duchowny wyjaśnił, że Kaplica Zygmuntowska określana jest mianem “perły renesansu z tej strony Alp”. Ufundował ją król Zygmunt Stary po śmierci swojej pierwszej żony, Barbary Zapolyi.

- W związku z tą okrągłą rocznicą staramy się pokazać miejsca, które są związane z dynastią Jagiellonów. Najpiękniejsza jest wśród nich właśnie ta kaplica. To, co w niej zachwyca to na pewno wystrój - kopuła ze wspaniałą ornamentyką, latarnia przez, którą dostaje się światło, a także nagrobki Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta oraz tron, gdzie zasiadał król - opisał ks. Sochacki.

Jak dodał, Kaplica Zygmuntowska nie jest tylko jedną z najwspanialszych budowli renesansowych w Europie. - Niewątpliwie pokazuje ona potęgę dynastii Jagiellonów w apogeum polskiego Złotego Wieku, ale jednocześnie ukazuje ich oddanie Bogu. Oni rozumieli swoją wartość i możliwości ekonomiczne oraz kulturowe, ale wiara była dla nich przy tym bardzo ważna - podkreślił.

Kaplica Zygmuntowska została zaprojektowana przez włoskiego włoskiego architekta i rzeźbiarza Bartholomeo Berrecciego. Powstała w latach 1517-1533 i miała być mauzoleum rodowym Jagiellonów. Od zewnątrz jest szybko rozpoznawalna, gdyż zdobi ją pozłacany dach.

luk / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama