Kard. Stefan Wyszyński żył w obecności Boga

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie. W oczekiwaniu na ten wyjątkowy dla Polaków moment Radio Watykańskie przybliża postać Prymasa Tysiąclecia.

O duchowości kardynała

„Jej poznanie może być bardzo pomocne w naszej drodze ku Bogu” – uważa Iwona Czarcińska, redaktor dzieł Prymasa, której głos można usłyszeć w dzisiejszym odcinku przygotowanym przez Izabelę Tyras z Radia Jasna Góra.

„Kard. Wyszyński nieustannie chodził w obecności Bożej, czuł się odpowiedzialny za każde wypowiedziane przez siebie słowo, za każdy czyn. Był niezwykle wierny modlitwie, brewiarz był jego codziennością, sposobem komunikowania z Panem Bogiem” – wspomina Stanisława Nowicka, świadek życia Prymasa.

Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego (tzw. „Ósemek”) pamięta jak bardzo Prymas Tysiąclecia przeżywał Eucharystię. Kosztowała go nieraz tyle emocji, że po jej zakończeniu musiał zmienić koszulę, gdyż ta, w której odprawiał, była przepocona. „Mówił, że podczas Mszy dotyka rzeczywistości, której nie czuje się godzien” – wspomina Nowicka.

Duchowość kard. Stefana Wyszyńskiego może być również bardzo pomocna w przeżywaniu powołania przez współczesnych księży. „Prymas nauczył mnie, że nikt nie może odebrać mi wewnętrznej wolności. Sami możemy się jej pozbyć, ale nikt nie może jej zabrać” – mówi ks. Andrzej Gałka, historyk.

Prymas, kiedy zwracał się do księży, często powtarzał, że mocą każdego kapłana jest modlitwa i pokuta. „Nikt nie jest w stanie zdobyć wszystkich cnót, ale podstawową cnotą kapłana powinna być miłość apostolska, męstwo i świadomość posłannictwa” – przypomina słowa kardynała Krystyna Czuba z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

„Przeżywał bardzo Wielką Sobotę razem z Maryją, która jako jedyna wówczas nie straciła wiary. Zawsze mówił, że Wielka Sobota to jest dzień Matki Bożej” – wspomina Stanisława Nowicka.

Więcej informacji o Prymasie Tysiąclecia i wydarzeniach związanych z beatyfikacją można znaleźć na specjalnym portalu poświęconym kard. Wyszyńskiemu, który powstał z inicjatywy Episkopatu Polski - prymaswyszynski.pl

Kard. Stefan Wyszyński żył w obecności Boga


źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao