Kielce: święcenia abp. nominata Henryka Jagodzińskiego - 18 lipca

Święcenia biskupie arcybiskupa nominata Henryka Jagodzińskiego, mianowanego przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie, odbędą się 18 lipca.

- Pomimo zamieszania, jakie w życiu wielu ludzi wywołał koronawirus, udało się jednak ustalić datę święceń w naszej kieleckiej bazylice katedralnej, które odbędą się 18 lipca o godz. 11.00. Miejmy nadzieję i módlmy się, aby ten wirus, zakończył swoją „działalność” jak najszybciej – powiedział KAI arcybiskup nominat.

Przyszły arcybiskup jest inkardynowany do diecezji kieleckiej. Zna języki obce: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Jak dowiedziała się KAI, jego pasją jest pisanie książek. Obecnie przygotowuje publikację – zbiór opowiadań dotyczący peryferii miast europejskich. Ks. Jagodziński odwiedził ich bardzo wiele.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.

Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r.

Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie.

Ks. Jagodziński jest autorem kilku książek, m.in.: „Na przedmurzu chrześcijaństwa: błogosławiony kardynał Alojzije Stepinac i Chorwacja”, (Jedność 2009); „By łamać chleb i składać dziękczynienie: kapłaństwo w pismach niektórych Ojców Apostolskich”,(Jedność 2010); „Wiara kapłana” (Petrus 2014).

dziar / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama