Kościół w Polsce powraca do codziennego duszpasterstwa

Poluzowanie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa spowodowało, że Kościół w Polsce powraca do codziennej pracy duszpasterskiej. Zniesiono m.in. limit uczestników zgromadzeń religijnych, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym.

Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował apel do wszystkich biskupów w Polsce, w którym zachęca do roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach. Mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

„Przewodniczący Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki zachęca księży biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. Jednocześnie sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, które czują obawę przed zarażeniem” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wielu biskupów już wydało stosowne rozporządzenia zachęcając wiernych, by powrócili do uczestnictwa w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego.

Nowe przepisy dotyczące sprawowania kultu w czasie pandemii pozwalają też na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie.

Można także planować, nawet jeszcze przed wakacjami, uroczystości bierzmowania i Pierwszej Komunii św. W parafiach możliwa też jest praca z grupami duszpasterskimi.

Za: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama