Ks. prof. Czyżewski: nie było wcześniej takiej publikacji zapisków Prymasa

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbyło się 2 marca drugie z cyklu spotkań organizowanych w ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Tym razem tematem prelekcji było Gniezno w nauczaniu i zapiskach Prymasa Tysiąclecia.

Prelekcję na ten temat wygłosił ks. prof. Bogdan Czyżewski, zaangażowany m.in. w radzie programowej „Pro memoria”. Kapłan przywołał szereg znanych i mniej znanych, także nigdy nie publikowanych, wypowiedzi i cytatów, w których kard. Wyszyński wspominał o Gnieźnie.

- Nie powiedziałbym za wiele, gdybym rzekł, że jeżeli które miasto w Polsce powinno być najbardziej chrześcijańskie, to właśnie Gniezno, miasto Wojciechowe (…) faktem jest, że gdy powie się Polska chrześcijańska, to myśli każdego biegną ku miastu Gniezno – pisał Prymas Tysiąclecia nazywając miasto św. Wojciecha kolebką polskiego katolicyzmu. Ten prymat Gniezna – jak wskazał prelegent – kard. Wyszyński zawsze podkreślał, wyrażając publicznie, ale i w prywatnych zapiskach, szacunek i cześć dla jego wielowiekowej historii i duchowej tradycji.

Ks. Czyżewski przybliżył też słuchaczom starania Prymasa o przywrócenie zniszczonej katedrze gnieźnieńskiej należnego jej wyglądu. Wszak to właśnie kard. Wyszyński zainicjował i bywało, że osobiście nadzorował prace regotyzacyjne. Przytoczył też szereg cytatów z prywatnych zapisków Prymasa wydawanych właśnie w kolejnych tomach „Pro memoria”. Dotyczą one zarówno spraw codziennych – spotkań, ludzi i posług, jak i wydarzeń, które dziś uznajemy za historyczne, rzucając na nie nowe światło.

W spotkaniu uczestniczyli Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz bp senior Bogdan Wojtuś. Cykl organizują wspólnie: Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

Źródło: prymaspolski.pl / Archidiecezja gnieźnieńska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao