Książka Kard. Saraha i Benedykta XVI o celibacie dostępna po polsku

"Z głębi naszych serc" - taki tytuł nosi dwugłos kard. Roberta Saraha i Benedykta XVI. Pozycja ukazała się właśnie na polskim rynku. Traktuje o podstawach i teologii celibatu oraz kapłaństwa.

- Ten ważny dwugłos w obronie celibatu kapłańskiego wybrzmiewa w trudnym dla Kościoła czasie, gdy „kapłaństwo przechodzi przez czas ciemności. Wielu księży (…) zdezorientowanych nieustannym kwestionowaniem ich celibatu konsekrowanego, przeżywa pokusę, by zrezygnować i wszystko zostawić” - czytamy w opisie książki.

Właśnie z powodu zamętu w tak ważnym punkcie życia Kościoła i z miłości do wierzących papież Benedykt, który wcześniej zdecydował się trwać w milczeniu i na modlitwie, powiedział jednak: „Nie mogę milczeć”. Razem zatem z kard. Sarahem opracował książkę. Wkład papieża-emeryta to część poświęcona wyjaśnieniu słów Pisma Świętego, które umożliwiają właściwą teologię kapłaństwa. Z kolei kard. Robert Sarah swoją refleksję prowadzi w kontekście Synodu dla Amazonii i postulatu wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn, tzw. viri probati. Warto dodać, że papież Benedykt XVI zaaprobował całość publikacji.

Przypomnijmy, że francuski oryginał ukazał się w styczniu i miał szeroki rozgłos medialny. Niestety, jak skarżył się kardynał, treści przekazywane w mediach nie dotykały przesłania książki, lecz współautorstwa papieża-seniora. Pomimo tego niektóre media opublikowały fragmenty dwugłosu, wśród nich Opoka. I tak, papież Benedykt XVI pisze m.in.:

Kapłaństwo Jezusa Chrystusa wprowadza nas w życie, które polega na stawaniu się jednością z Nim i na odrzuceniu wszystkiego, co do nas należy. Taki jest fundament dla księży i wymóg celibatu.

Codzienna celebracja Eucharystii, która implikuje niekończący się stan służby Bogu, rodzi spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego.

Natomiast kard. Sarah:

Wyświęcenie żonatych mężczyzn pozbawiłoby nowo powstające Kościoły doświadczenia obecności i nawiedzenia Chrystusa danego i oddanego w osobie celibatariusza.

Serdecznie polecamy naszym czytelnikom tę publikację. Tym bardziej, że jest ona również świadectwem autorów. Ich słowa poświadcza także ich życie, ponieważ istotą celibatu jest bycie dla Boga i dla ludzi.

Książkę wydały Siostry Loretanki.

red. Norbert Czyżewski / tłum. fragmentów: Elżbieta Regulska-Musiał

Zapraszamy także do przeczytania innych naszych tekstów na temat książki kard. Saraha i papieża Benedykta XVI:

[Tylko w Opoce] Z głębi naszych serc: fragmenty po polsku

Kard. Sarah: Nie ma tam choćby jednego zdania przeciwko papieżowi Franciszkowi

Kard. Sarah: daję dowody mojej współpracy z Papieżem

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama