reklama

Lublin: wolontariusze reagują na epidemię Covid-19 i organizują akcje pomocowe

„Jestem – rozumiem - wspieram” to nazwa kilku akcji solidarnościowych. Zainicjował je ks. Mieczysław Puzewicz - delegat Metropolity Lubelskiego ds. Osób Wykluczonych i przewodniczy Rady Programowej Centrum Wolontariatu.

Inicjatywy mają na celu wsparcie osób, które doświadczają problemów i trudności w związku z epidemią Covid-19. - W odpowiedzi na trudną sytuację, z jaką przyszło nam się zmierzyć w związku z epidemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV2 postanowiliśmy podjąć szereg działań mających na celu wsparcie osób w potrzebie – mówi inicjator akcji, ks. Mieczysław Puzewicz.

Pierwsza akcja, to telefoniczne wsparcie psychologiczne. Ks. Mieczysław Puzewicz skrzyknął grupę psychologów i terapeutów. Będą oferować pomoc osobom zarażonym Covid-19, ale też osobom objętym kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym. - Wsparcie jest też skierowane do ich rodzin oraz wszystkich, którzy żyją w obawie przez zarażeniem – mówi duchowny.

Pomoc świadczona będzie od 14.03.2020 roku. Rusza dziś (w sobotę) o godzinie 18:00 i będzie udzielana codziennie w godzinach 8:00 – 20:00. Wolontariusze będą dostępni pod numerem telefonu 663 551 680. - To doświadczeni psychologowie, gotowi pomóc. Zachęcam do kontaktu osoby, które w związku z zaistniałą sytuacją czują się osamotnione, odczuwają lęk i niepokój. Istnieje także możliwość konsultacji w języku ukraińskim i rosyjskim – zaznacza ks. Puzewicz.

Druga akcja wolontariuszy, to pomoc w opiece nad dziećmi. To działanie skierowane jest do osób, które potrzebują jednorazowego wsparcia. - Na przykład muszą wyjść po zakupy, czy do apteki i nie mają z kim zostawić swoich dzieci – wyjaśnia ks. Puzewicz.

Za tym idą następne działania. Wolontariusze będą pomagać w robieniu zakupów, w tym także leków. - To wsparcie kierowane jest do osób samotnych, które ze względu na ryzyko związane z zakażeniem nie opuszczają domu – mówi duchowny. Pomoc świadczona będzie z zachowaniem zasad higieny i rekomendowanych środków ostrożności.

Jednocześnie ks. Mieczysław Puzewicz apeluje o empatię i troskę o innych.

- Pamiętajmy o swoim najbliższym otoczeniu, o rodzicach, dziadkach, sąsiadach i znajomych. Stosując zasady bezpieczeństwa i minimalizując kontakt osobisty bądźmy uważni na problemy i potrzeby osób obok nas - dodaje ks. Mieczysław Puzewicz.


ao / Lublin

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama