Można już zgłaszać sprawy do Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła przyjmowanie wniosków. Jak powiedział Błażej Kmieciak: „To, jaki strój nosi sprawca, jakie ma litery przed nazwiskiem albo jak bardzo był spokrewniony z ofiarą, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia. Zajmujemy się każdą sprawą”.

Jak powiedział przewodniczący komisji Błażej Kmieciak w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia: „Dla nas podmiotem jest osoba, która doświadczała albo doświadcza cierpienia związanego z okropną, okrutną zbrodnią, jaką jest przestępstwo pedofilii. I to nie są tylko kolorowe słowa w tym wypadku, tylko my dążymy przede wszystkim do tego, żeby swoim działaniem doprowadzić do odpowiedzialności osoby, która powinna tą odpowiedzialność mieć. To, jaki nosi strój, jakie ma litery przed nazwiskiem albo jak bardzo był spokrewniony z ofiarą, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia w tym sensie, iż my zajmujemy się z perspektywy ustawy jako organ państwowy każdą sprawą. Tutaj chcę powiedzieć wprost: my nie jesteśmy komisją, nie wiem, sejmową, komisją rządową czy komisją kościelną, bo takie już były zwroty”. 

Wniosek może złożyć każdy, kto wie o przestępstwie, nie tylko pokrzywdzony lub osoba dla niego najbliższa. Przestępstwa dotyczą wykorzystania seksualnego dzieci poniżej 15 roku życia.

„Mówimy tu o sytuacji, w której doszło do przestępstwa, do przestępstwa na tle seksualnym kierowanym przeciwko dziecku poniżej lat 15 i doszło do przestępstwa tuszowania tego typu czynów albo doszło do przestępstwa, w którym ktoś miał obowiązek (…) powiadomienia organów ścigania” – tłumaczył Kmieciak.

Komisja będzie zajmować się nie tylko aktualnymi sprawami. Zgłaszać można także te sprzed wielu lat.

„Możemy prowadzić i będziemy prowadzić postępowania wyjaśniające, dotyczące spraw, które uległy przedawnieniu. Jeżeli mamy prawomocne umorzenie postępowania, jego zaprzestanie z racji wspomnianego przedawnienia, właśnie dotyczącego przestępstwa pedofilii, wówczas Państwowa Komisja rozpoczyna postępowanie wyjaśniające, jak stanowi preambuła, po to, żeby doprowadzić do sprawiedliwości, żeby te sytuacje, które zostały w jakiś sposób, powiedzmy sobie wprost, w pewnej przestrzeni prawno-społecznej anulowane, ponieważ uległy przedawnieniu. I my wracamy do tego”.

Za rok komisja ma przedstawić raport. „Będzie on dotyczyć tego, co jest nieprawidłowe, jakie są błędy, które prowadzą tak naprawdę do pojawiania się przemocy seksualnej wobec dzieci, jakie kwestie doprowadziły na przykład do jej tuszowania i jakie podjąć działania, by tego typu strasznych sytuacji po prostu w przyszłości nie było” – mówił przewodniczący komisji.

Formularz ze zgłoszeniem sprawy można przekazać na trzy sposoby: na adres poczty elektronicznej zgloszenie@pkdp.gov.pl, osobiście (po telefonicznym zapisaniu się na spotkanie - nr tel. 22 699 60 50 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15) albo za pośrednictwem poczty lub kuriera (na adres: Państwowa Komisja ds. Pedofilii, ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa).

Źródło: polskieradio24.pl, gov.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama