Pielgrzymka Pomocników Mariańskich

Blisko sto uczestników Pielgrzymki Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich dziękowało w pierwszy wrześniowy weekend za 350 lat Zgromadzenia Księzy Marianów.

 Zjazd odbywa się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz 23.

XXIII Pielgrzymkę Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia rozpoczęła odprawiona w bazylice, w piątek, 4 września Droga Krzyżowa. Po nabożeństwie uczestnicy wzięli udział we wspólnej agapie w Domu Pielgrzyma Arka i modlili się podczas Apelu Maryjnego połączonego z modlitwą różańcową i procesją ze światłami.

Sobotnią sesję rozpoczęło spotkanie z ks. Wojciechem Skórą MIC. Zakonnik był postulatorem generalnym procesu kanonizacyjnego Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Opowiadał zgromadzonym, jak marianie dochodzili do tego, ze o. Papczyński jest świętym oraz, jak święty działa w życiu zakonników i związanych z nim ludźmi. W związku z pandemią koronawirusa na zjazd nie byli w stanie dotrzeć misjonarze, z którymi zazwyczaj odbywa się spotkanie, ponieważ Pomocnicy Mariańscy aktywnie wspierają działalność misyjną zgromadzenia. Tym razem zostały wyświetlone nagrania księży pracujących na mariańskich misjach. Zebrani usłyszeli podziękowania i nowiny z Białorusi, Filipin, Kazachstanu, Rwandy oraz Kamerunu. Dzięki ofiarności i wsparciu Stowarzyszenia, misjonarze mogą prowadzić tam działalność nie tylko duszpasterską, ale i charytatywną, rozdawać żywność, wspierać ofiary katastrof naturalnych (tajfunu na Filipinach, czy majowej powodzi w Rwandzie). W wielu miejscach jedynie dzięki tej pomocy dzieci osierocone, pochodzące z rodzin ubogich bądź doświadczające patologii, mogą się kształcić w szkołach. Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich wraz z Telewizją Polską wyprodukowało cykl reportaży o misjach marianów w Afryce. Seria „Rwanda 2020 – misje na wzgórzach” będzie emitowana  od, 13 września w każdą niedzielę ok. godz. 12:45, po programie Między Ziemią a Niebem na antenie TVP1.

Uczestnicy pielgrzymki w sobotnie południe wzięli udział w Mszy Świętej odprawionej w bazylice pod przewodnictwem ks. Adama Stankiewicza MIC, wicekustosza licheńskiego sanktuarium. Ks. Stankiewicz podkreślał, jak ważną rolę odgrywają Pomocnicy Mariańscy: „Dziękujemy za waszą modlitwę, że możemy zawsze liczyć na was, którzy nas wspieracie, dzieląc z nami nasz charyzmat. Prosimy, byście nie ustawali w tych staraniach, byście zawsze nas wspierali swoją modlitwą: by nam, duchowym synom o. Papczyńskiego nie zabrakło wiary i miłości, nadziei. Wspierajmy się nawzajem.”

Popołudniu Pomocnicy Mariańscy mieli okazję, by zwiedzić Sanktuarium oraz obejrzeć film z prezentacją życia Stanisława Papczyńskiego w formie rysunku na piasku. „To blisko godzinna opowieść, podczas której staram się zaprezentować wszystkie najciekawsze zwroty akcji z życia św. Stanisława i przybliżyć widzom jego postać. W moim odczuciu czytanie czy słuchanie o świętych motywuje nas do pracy nad sobą, do podejmowania wyrzeczeń, pójścia w ich ślady. To są wzorce ponadczasowe, które warto pokazywać i młodym, i starszym. Może ta artystyczna forma przekazu dotrze do wielu ludzi bardziej niż literatura. Wiemy, że Pan Bóg ma różne sposoby działania” – wyjaśniła autorka spektaklu, Katarzyna Perkowska.

Pielgrzymka zakończyła się w niedzielę w lesie grąblińskim, czyli miejscu objawień Matki Bożej. Podczas Mszy Świętej w kościele przy klasztorze sióstr anuncjatek, chętni mieli okazję przyjąć szkaplerz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

„ Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich to wspólnota ludzi świeckich przy Zgromadzeniu Księży Marianów, którzy pragną żyć też duchowością marianów, wzrastać w niej, wspierać swoją modlitwą, ofiarą, także materialnie, dzieła apostolskie księży marianów. Stąd są związani z misjonarzami, starają się ich otaczać modlitwą i materialną pomocą. Ostatnimi projektami, które wspierało SPM były pomoc dla powodzian w Rwandzie, dożywianie dzieci w Afryce oraz wakacje z Panem Bogiem.” – wyjaśnił ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Centrum Pomocników Mariańskich, którzy rok temu w Licheniu świętowali 25-lecie istnienia Stowarzyszenia.

Licheń Stary, 6 września 2020 r.            

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama