Polska: za kilka dni 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku, kulminacyjnym punktem corocznych obchodów będzie modlitwa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W tym roku jednak uroczystości odbędą się w nieco zmienionej formule i przy ograniczonej liczbie uczestników.

W niedzielę 26 lipca o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy. W czwartek 30 lipca o godz. 11.00 w Muzeum Powstania z weteranami walk spotkają się Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Odbędzie się też ceremonia nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP. Wstęp na uroczystość będzie możliwy tylko z zaproszeniem. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

W przeddzień rocznicy, 31 lipca o godz. 18.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego, a nie jak co roku na Placu Krasińskich, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich i mieszkańców Stolicy. Od godz. 16.00 przewidywane jest składanie wieńców przez delegacje pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Eucharystię będzie można śledzić w internecie na stronie Urzędu Miasta Warszawy oraz na stronie katedry polowej.

1 sierpnia w rocznicę wybuchu powstania kwiaty pamięć Powstańców Warszawskich zostanie uczczona m.in. na Mokotowie pod pomnikiem „Mokotów walczący – 1944” i w Śródmieściu pod pomnikami Polskiego Państwa Podziemnego i gen. Stefana „Grota” Roweckiego. W godz. 16.45-19.00 odbędzie się składanie kwiatów na kurhanie pod pomnikiem „Polegli – niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Kulminacyjnym punktem corocznych obchodów 1 sierpnia o godz. 17.00 jest modlitwa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Modlitwie będzie przewodniczył bp Józef Guzdek. W stolicy zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny i odezwą się dzwony warszawskich kościołów. O godz. 20.00 zapłonie ogień pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

Obchody organizowane są przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorzy zachęcają do śledzenia wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych i zastrzegają, że wstęp na część uroczystości będzie odbywać się wyłącznie za okazaniem zaproszenia. Tak będzie np. z Mszą św. sprawowaną w katedrze polowej czy uroczystością pod pomnikiem Gloria victis.

Udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który w tym roku odbędzie się 1 sierpnia o godz. 20.00 w Parku Wolności obok Muzeum Powstania, a nie jak zwykle na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie możliwy jedynie po zarejestrowaniu się na stronie muzeum.

2 sierpnia o godz. 10.00 u zbiegu ulic Karowej i Browarnej odsłonięty zostanie pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona" (wstęp z zaproszeniem, planowana jest transmisja internetowa).

5 sierpnia będzie dniem poświęconym cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. W godz. 17.30-19.30 ulicami Woli na Cmentarz Powstańców Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. Podczas marszu będą wyczytywane nazwiska zidentyfikowanych cywilnych ofiar Powstania. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Natomiast już dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 21.00 odbędzie się koncert „Astronomia poety. Baczyński” z piosenkami opartymi na tekstach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Transmisja na antenie TVN24.

Pełna lista wydarzeń związanych z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

kos / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama