reklama

Postacie z bajek uczą cyberbezpieczeństwa

Postacie ze znanych baśni zmierzą się z niebezpieczeństwami internetu. Ruszyła kampania „Bądź z innej bajki”, która ma zwiększyć świadomość zagrożeń czyhających w sieci na dzieci i młodzież.

„Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom i opiekunom, że zagrożenia, z którymi ich dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak te pojawiające się w świecie realnym. Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, jednocześnie nie można zapominać, że jest też źródłem niebezpieczeństw, przed którymi rodzic powinien chronić swoje dziecko” – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Atrakcyjna forma animowanych filmików ma przyciągnąć młodych widzów. W odcinkach pojawią się znane postacie z baśni o Królowej Śniegu, Śpiącej Królewnie, Czerwonym Kapturku i Złotej Rybce. Nie będą to jednak tradycyjne opowieści. Popularni bohaterowie zostaną postawieni przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich w świecie wirtualnym.

W filmikach zostaną poruszone takie tematy jak hejt, grooming, patostreamy czy FOMO. Są to zagrożenia, z którymi coraz częściej spotykają się młodzi użytkownicy internetu.

Animacje zostaną uzupełnione o podcasty z wypowiedziami ekspertów, a także o broszurę, którą można wydrukować i powiesić w szkole lub w domu. Materiały mają pomóc rodzicom i opiekunom podjąć z dziećmi rozmowę na tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Podpowiedzą też, jak chronić dzieci przed szkodliwymi treściami i zadbać o bezpieczne korzystanie z internetu.

„Według statystyk co trzeci nastolatek doświadczył w sieci aktów cyberprzemocy. Jej najczęstsze formy to między innymi agresja słowna, upublicznianie kompromitujących, przerobionych materiałów, publikowanie obraźliwych komentarzy czy włamania na prywatne konta. Młodzi ludzie najczęściej stają się celem ataków za swoje poglądy, wygląd, upodobania, pochodzenie i ubiór” – podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Kampania powstała we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji, Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz Stowarzyszenia Góry Kultury, które jest jej pomysłodawcą.

Źródło: gov.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama