Powstaje grupa wsparcia psychologicznego dla skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie uruchomiła zapisy do grupy wsparcia psychologicznego „Ku uzdrowieniu”. Inicjatywa powstała z myślą o osobach pełnoletnich z całej Polski, skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele.

„Grupa wsparcia psychologicznego «Ku uzdrowieniu» jest formą wzajemnego wspierania się na drodze uzdrowienia zranień będących skutkiem doznanego wykorzystania seksualnego” – informuje krakowska Fundacja Towarzyszenia Rodzinie. 

Wiceprezes Fundacji Urszula Miernik zwraca uwagę, że to nie jest grupa terapeutyczna, a grupa wsparcia psychologicznego.

„Zamysłem tej grupy jest możliwość spotkania się osób, które łączą podobne trudne doświadczenia. Obecność i wsparcie od takich osób jest ważne dla skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele” – wyjaśnia Urszula Miernik. „Grupie – osobnej dla kobiet i osobnej dla mężczyzn – będą towarzyszyli doświadczeni psychologowie, terapeuci czy lekarz psychiatra. Uczestnicy grupy będą mieli też możliwość konsultacji prawnych”.

Grupy „Ku uzdrowieniu” to propozycja archidiecezji krakowskiej dla osób pełnoletnich z całej Polski, które zostały skrzywdzone przemocą seksualną w Kościele, jako osoby małoletnie lub jako osoby dorosłe z wykorzystaniem ich zależności czy bezradności.

Zapisy zostały uruchomione 1 listopada. Zainteresowani mogą kontaktować się z fundacją poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie kuuzdrowieniu.pl lub dzwoniąc pod nr +12 260 75 14 (od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00). Odpowiedzialni za stworzenie grupy zaproponują konsultacje, podczas których zainteresowana osoba będzie mogła rozeznać czy grupa wsparcia jest dla niej właściwą formą pomocy.

Spotkania grupy będą się odbywać w Poradni Specjalistycznej Fundacji Towarzyszenia Rodzinie przy ul. Siostry Faustyny 70 w Krakowie. Planowanych jest dziesięć, cyklicznych 3-godzinnych spotkań, w jedną z sobót miesiąca. Dokładny harmonogram spotkań zostanie podany osobom przyjętym do grupy, która zacznie spotykać się w lutym 2021 r.

Uczestnictwo w grupie wsparcia jest bezpłatne. Finansowanie pokrywane jest ze środków pozyskanych przez Fundację Towarzyszenia Rodzinie. Projekt jest finansowany ze środków Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie została powołana w 2019 r. przez abp. Marka Jędraszewskiego. Misją FTR jest towarzyszenie rodzinom na różnych etapach ich życia oraz w tych sytuacjach, które stają się trudne do przezwyciężenia. Poradnia znajduje się przy ul. Faustyny 70 w Krakowie. Rozpoczęła swoją działalność w marcu 2020 r. Jej zadaniem jest świadczenie pomocy specjalistycznej: psychologicznej, psychoterapeutycznej, mediacyjnej, duszpasterskiej, poradnictwa w rozpoznawaniu płodności oraz laktacyjnego.

Źródło: pra (KAI) / Kraków


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao