reklama

Profesorowie w liście otwartym: Jan Paweł II zasługuje na to, żeby mówić o nim rzetelnie

Już ponad 1200 profesorów i pracowników naukowych polskich uczelni wyższych m.in. prof. Krajewski z UW, prof. Chłopicki z UJ oraz prof. Zanussi i prof. Suchocka z UAM, podpisało się pod listem otwartym w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II, apelując o prawdę i szacunek wobec Papieża Polaka.

List profesorów w obronie Jana Pawła II od kilku dni publikowany jest na większości portali. Początkowo został podpisany przez 200 profesorów i pracowników naukowych polskich uczelni wyższych, z podkreśleniem, że jeśli inne osoby świeckie z tytułem profesora chciałyby podpisać się pod apelem mogą to zrobić pisząc na adres: apelprofesorow@gmail.com z podaniem tytułu naukowego i nazwą uczelni. Obecnie na liście widnieje już ponad 1200 podpisów.

Profesorowie apelują o prawdę i szacunek wobec św. Jana Pawła II. „Oczerniając i odrzucając Jana Pawła II, czynimy wielką krzywdę nie jemu, ale sobie samym. Pokazujemy w ten sposób, że nie mamy szacunku dla dziejowych dokonań i najjaśniejszych kart w naszej współczesnej historii” – podkreślają naukowcy. Przypomnijmy, że pretekstem do wysuwania radykalnych żądań przez niektóre osoby, stał się opublikowany przez Stolicę Apostolską raport na temat wiedzy instytucjonalnej i procesów decyzyjnych Stolicy Apostolskiej w odniesieniu do byłego kardynała Theodore’a McCarricka. „Dokładna analiza tego raportu nie wskazuje jednak na żadne fakty, które dawałyby podstawę do oskarżeń pod adresem Jana Pawła II” – piszą profesorowie, podkreślając, że pomówienia i niepoparte źródłowo ataki na pamięć o Janie Pawle II motywowane są z góry przyjętą tezą, co jest przez nich odbierane ze smutkiem i głębokim niepokojem. „Jako ludzie zajmujący się nauką rozumiemy potrzebę wnikliwego badania biografii wybitnych postaci historycznych. Jednak wyważona refleksja i rzetelna analiza nie mają nic wspólnego z emocjonalnym, nieopartym na racjonalnych przesłankach lub motywowanym ideologicznie rujnowaniem wizerunku” – piszą w liście otwartym.

Pod listem podpisali się profesorowie z wielu polskich uczelni m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. List poparli także pracownicy naukowi różnych instytutów Polskiej Akademii Nauk.

Profesorowie zwracają uwagę na zasługi św. Jana Pawła II w dziejach Europy i świata. Zaznaczają, że jeżeli postać polskiego papieża będzie zakłamywana, młodzi ludzie, którzy urodzili się już po jego śmierci, przyswoją sobie fałszywy wizerunek. I dlatego trzeba walczyć o prawdę.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao