Sejm: po świętach I czytanie projektu Zatrzymaj aborcję

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy proponującej wykreślenie tzw. przesłanki eugenicznej odbędzie się na pierwszym posiedzeniu Sejmu po Wielkanocy, czyli dnia 15 kwietnia.

Wniesiony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, może być procedowany w nowej kadencji parlamentu bez ponownego składania jego treści i podpisów popierających obywateli ze względu na tzw. zasadę dyskontynuacji. Oznacza ona, że takie projekty mogą być omawiane w nowej kadencji parlamentu mimo upływu poprzedniej kadencji, w której zostały wniesione.

W dniu 22 listopada 2019 r. projekt otrzymał numer druku sejmowego (nr 36), co oznaczało, że „Zatrzymaj aborcję” musi przejść przez (ponowne) pierwsze czytanie do 12 maja 2020 r. Art. 13 ustawy poświęconej projektom obywatelskim mówi bowiem, że „pierwsze czytanie odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu”.

Uzasadnienie złożenia projektu "Zatrzymaj aborcję" i jego treść przedstawi na sali plenarnej Sejmu Kaja Godek, przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

"Zatrzymaj aborcję" jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą zgłoszoną przez komitet inicjatywy ustawodawczej o tej samej nazwie. Projekt został złożony w Sejmie 30 listopada 2017. Jego celem jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na aborcję dzieci, u których stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pod projektem podpisało się 850 tys. Polaków.

lk / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao