Triduum Paschalne i Wielkanoc w Radiowej Jedynce

W Wielki Czwartek Program 1 Polskiego Radia wyemituje Mszę Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek Nabożeństwo Wielkopostne, a w Wielką Sobotę Orędzie Wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego i Liturgię Wigilii Paschalnej.

Msze święte transmitowane będą również w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Radiowa Jedynka wspiera akcję #ZostańWDomu i zachęca do słuchania transmisji nabożeństw oraz audycji specjalnych przygotowanych na czas Świąt.​

W Wielki Czwartek o godz. 18.00 radiowa Jedynka zaprasza na transmisję Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek o tej samej godzinie transmitowane będzie Nabożeństwo Wielkopostne. Z kolei 12 kwietnia, w Wielką Sobotę, Program 1 Polskiego Radia o godz. 20.00 najpierw nada kilkuminutowe Orędzie Wielkanocne przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, a następnie transmisję Liturgii Wigilii Paschalnej. W Niedzielę Wielkanocną radiowa Jedynka wyemituje Msze święte o godz. 9.00 i 19.00, a w drugi dzień świąt o godz. 9.00. Wszystkie nabożeństwa transmitowane będą z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

Do 11 kwietnia, codziennie, o godz. 4.50, radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania felietonów o. Wacława Oszajcy SJ w cyklu „Myśli na dobry dzień” .

W wielkopiątkowy wieczór radiowa Jedynka od wielu lat towarzyszyła Centralnej Drodze Krzyżowej ulicami Warszawy. W tym wyjątkowym roku, kiedy publiczne nabożeństwa w kościołach i na ulicach miast, nie odbywają się lub uczestnictwo w nich jest mocno ograniczone, Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia zaproponuje wspólne wyruszenie Śladami Pasji Chrystusa podejmując „Lamentacje z głową opartą o ścianę”. To rozważania tradycyjnych czternastu stacji Drogi Krzyżowej w poetyckiej formie inspirowanych pielgrzymowaniem do Jerozolimy. Dzieło o. Michała Legana w wykonaniu Dominiki Figurskiej i Marcina Kwaśnego z muzyką Eweliny Zamojskiej i Grzegorza Różyckiego. Początek piątkowej „Wielkanocy w Jedynce” o godz. 20.00.

O godz. 23.30 Agnieszka Kozłowska-Łysko zaprasza na świąteczne wydanie „Śladów na piasku”. Dziennikarka razem z Grzegorzem Górnym, autorem książki „Świadkowie Tajemnicy, Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych” rozmawiać będzie o nadzwyczajnym wystawieniu Całunu Turyńskiego, które nastąpi w Wielką Sobotę oraz o innych najbardziej znanych relikwiach Męki Chrystusa: krzyżu, gwoździach , chuście z Manopello i Sudarionie z Oviedo.

Z 10 na 11 kwietnia, czyli w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę w „Nocy z Jedynką” (godz. 0.00-3.00), ks. Andrzej Majewski będzie rozmawiał ze słuchaczami z kraju i zagranicy o znaczeniu i osobistym przeżywaniu czasu Wielkanocy.

Na specjalne wydania „Kiermaszu pod kogutkiem” (godz. 5.00-6.00) zapraszają również dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej. W najbliższą niedzielę, Magdalena Tejchma przybliży zwyczaje wielkanocne panujące w różnych częściach kraju. Słuchacze radiowej Jedynki dowiedzą się m.in. czym jest barabanienie w Iłży, pograjka rezurekcyjna w Piątkowej, na czym polega malowanie tzw. „dziadów” lub „kozaków” w Gniewięcinie oraz kim są dyngusiarze z Brzustowca. O przygotowaniach do Wielkanocy opowie Władysław Paź z Bodzentyna.

W wielkanocny poranek w „Familinej Jedynce” (godz. 6.00-9.00) o motywach radości – tej codziennej i chrześcijańskiej – opowiedzą m.in. psycholog, narzeczeni, siostra karmelitanka i ksiądz poeta. W audycji m.in. rozmowa o tradycji „risus paschalis”, czyli „śmiechu wielkanocnego”. Zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i ks. Andrzej Majewski.

W Wielką Niedzielę Małgorzata Raczyńska zaprasza na audycję specjalną „Wspomnienie śp. Pary Prezydenckiej” (godz. 15.00-16.00) w całości poświęconą śp. Marii i Lechowi Kaczyńskim. Gościem audycji będzie Maciej Łopiński, przyjaciel Pary Prezydenckiej.

Tego samego dnia o godz. 22.00 Joanna Sławińska w „Kulturalnej Jedynce” pełnej świątecznej atmosfery, wspominać będzie trzech wybitnych artystów: reżysera Jerzego Gruzę, aktora Emila Karewicza oraz aktora i przyjaciela radiowej Jedynki, Pawła Królikowskiego.

W poniedziałkowym wydaniu „Kiermaszu pod kogutkiem”, Piotr Dorosz zaprasza m.in. do wysłuchania archiwalnego materiału Bożeny Helbrecht z 1970 r., w którym mieszkańcy mazowieckiej wsi opowiedzą o dawnych zwyczajach związanych ze świętami wielkanocnymi. Tradycje wielkanocne przedstawią także artyści zrzeszeni w Zespole Śpiewaczym „Pogranicze” w Szypliszkach na Suwalszczyźnie.

W „Familijnej Jedynce” w świąteczny poniedziałek, Jan Pniewski, podejmując wątek trudności w wierze w XXI wieku przedstawi rozmowę z abp. Canterbury i byłym prymasem Wielkiej Brytanii – abp. Rowanem Williamsem, autorem książki „Wiara na areopagu”. W audycji także rozmowa z ks. Grzegorzem Pawłowskim, duszpasterzem w Izraelu, który zachowuje swoją podwójną tożsamość i opowiada o trudach oraz blaskach wiary nawróconego Żyda.

Więcej informacji na stronie jedynka.polskieradio.pl.

Polskie Radio / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao